وزارت نیرو با تولیدکنندگان برق خورشیدی قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله امضا می‌کند

وزیر نیرو گفت: ما با کسانی که برق خورشیدی را تولید می‌کنند قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله امضا می‌کنیم، این نوع سرمایه‌گذاری به نوعی مطمئن‌ترین نوع سرمایه‌گذاری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حمید چیت چیان صبح امروز در مراسم افتتاح بزرگترین نیروگاه ایران و نخستین نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی اصفهان اظهار داشت: انرژی‌های تجدید پذیر یکی از نعماتی هستند که در سراسر کشور ما به نوعی وجود دارد، خورشید، باد و آب‌های زیرزمینی گرم منابعی هستند که در مناطق مختلف کشور ما یافت می‌شوند، تولید برق از زباله‌های شهری نیز یکی از بهترین شیوه‌های کسب انرژی است که یکی از معضلات زیست محیطی شهر‌ها را می‌تواند رفع کند.

وی با بیان اینکه در چندسال اخیر توجه ویژه‌ای به انرژی‌های تجدیدپذیر شده است، گفت: ظرفیت امروز انرژی‌های تجدید پذیر 9.2 برابر ابتدای دولت یازدهم است، در این راستا به زودی نیز نیروگاه 30 مگاواتی در جاجر مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه برخی شهرهای کشور بسیار آلوده بوده و مردم در فشار و عذاب هستند، گفت: زمانی که فصول سرد سال فرا می‌رسد و وارونگی هوا رخ می‌دهد محیط شهرها غیرقابل تحمل می‌شود، یکی از برکات این نوع نیروگاه‌ها این است که دیگر آلودگی وارد هوا نمی‌شود و گاز گلخانه‌ای نیز تولید نمی‌کنند.

وی افزود: زمانی که به انرژی‌های تجدید پذیر روی می‌آوریم هم زندگی خود و هم زندگی نسل‌های آینده را تامین می‌کنیم، این نوع تولید برق متکی بر منابع منطقه است، زمانی که از این نوع انرژی برای تولید برق استفاده کنیم در صورت بروز حادثه این نیروگاه‌ها تامین کمبود می‌کند.

چیت چیان گفت: تولید مترکز برق علاوه بر اینکه خود نیازمند گاز و دیگر سوخت‌های فسیلی است نیازمند خطوط انتقال برق نیز هست، این نوع نیروگاه‌ها این امکان را دارند که هر خانه‌ای بتواند برای خود برق تولید کند و سبب می‌شود که مشکلاتی مانند جریان قطع برق خوزستان پیش نیاید.

وی ادامه داد: امنیتی که در حال حاضر برای تامین نیاز برق مردم در جرقویه وجود دارد بیش از شهر اصفهان است، ایجاد اشتغال از دیگر مزایای این نوع نیروگاه‌هاست و این نوع نیروگاه می‌تواند در اندازه متفاوت ایجاد شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه ما با کسانی که این نوع برق را تولید می‌کنند قرارداد خرید تضمینی 20 ساله امضا می‌کنیم، خاطرنشان کرد: این نوع سرمایه‌گذاری به نوعی مطمئن‌ترین نوع سرمایه گذاری است، کسانی که با استفاده از تجهیزات داخل این نوع نیروگاه‌ها را بسازند تا 30 درصد می‌توانند قیمت بیشتری برای برق تولیدی خود هزینه دریافت کنند.

وی تصریح کرد: طی مشارکتی، ایران به صورت داوطلبانه پذیرفت که 7 هزار و 500 مگاوات منابع تجدید پذیر داشته باشد ما به دنبال این هستیم تا این موضوع تحقق یابد و حتی زودتر نیز به این ظرفیت برسیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر در این مراسم اظهار داشت: انرژی خورشیدی کمتر از نفت و گاز نیست و به دلیل آلودگی کمتر شاید با ارزش‌تر نیز باشد.

صادق زاده گفت: مزیت دیگر توسعه این حوزه اشتغال‌زایی است، امروز بیش از 15 هزار شغل در مجموعه‌های انرژی‌های تجدید پذیر ایجاد شده است، همچنین باید گفت با این نیروگاه‌ها همزمان با افزایش مصرف برق تولید نیزافزایش می‌یابد.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1395/07/18/139507181031038478886934.jpg

© 2021 ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 در پایگاه خبری شمس | اخبار شهرستان مبارکه

لینک خبر: https://www.mobarakeh.net/95039