ارگ تاریخی نهچیر مبارکه مقصد زیبای مسافران نوروزی استان اصفهان

فروردین سال جدید ارگ بزرگ نهچیر مبارکه با برنامه های فرهنگی، هنری، اجتماعی بی نظیر زیبا و متنوع، از تاریخ 2 تا 13 فروردین 96 میزبان شهروندان و میهمانان نوروزی شهرستان مبارکه خواهد بود.

معرفی ارگ تاریخی نهچیر مبارکه

ارگ نهچیر یکی از بناهای تاریخی شهرستان مبارکه با قدمتی پیش از صفویه که در دوران قاجار مرمت و گسترش یافته است. ساخت این قلعه بصورت مربعی شکل بوده که چهار برج کبوتر در چهارگوشه آن قرار داشت  و در قدیم از این قلعه به عنوان  راهدارخانه برای تامین امنیت مسیر سمیرم و شهرضا به لنجان و همچنین مرکزی جهت خرید و فروش اهالی منطقه با انبار هایی از برنج و گندم بوده است. از مجموعه آثار معماری ایرانی که در این بنا به کار رفته است می توان به؛ بادگیر، حیاط، اندرونی، انواع تالار، حوض، هشتی، دالان، اتاق های سه دری و پنج دری، ایوان، حمام عمومی تاریخی، مسجد، قنات و... اشاره کرد. طی سالهای اخیر با توجه به فرسایش و تخریب شدید و در شرف نابودی قرار گرفتن این بنا، شهرداری مبارکه با خرید بخشی از این قلعه اقدام به مرمت و بازسازی علمی و زیر بنایی آن با اعتباری حدود 4 میلیارد تومان نموده است و تا کنون این قلعه تا 80 درصد مرمت و بازسازی شده و آماده بهره برداری جهت مرکز تفرحی اقامتی جهت میزبانی از گردشگران می باشد.

پتانسیل های ارگ تاریخی نهچیر مبارکه

ارگ تاریخی نهچیر با توجه به معماری کم نظیر و چشم نواز خود یکی از زیباترین و بزرگ ترین ارگ های تاریخی کشور می باشد که با توجه به مرمت اصولی و استفاده از برترین اساتید مرمت آثار تاریخی کشور، امروزه می توان به عنوان گنجی در راستای جذب گردشگران از سراسر ایران و جهان نام گذاری کرد. ارگ تاریخی نهچیر در آینده ای نزدیک با  تکمیل بخش های موزه و کتابخانه می تواند شهرستان مبارکه را که به عنوان قطب صنعت و کشاورزی شهرت جهانی دارد ، از دریچه تاریخ و فرهنگ غنی این دیار به ایران و جهان معرفی نماید.

نخستین جشنواره فرهنگی هنری نوروزگاه ارگ تاریخی نهچیر

به همت امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری مبارکه نخستین جشنواره بزرگ فرهنگی هنری نوروزگاه شهر مبارکه از 2 تا 13 فروردین 1396 از ساعت 16 الی 22 با برنامه های شاد و متنوع در ارگ تاریخی نهچیر، میزبان شهروندان و مسافران نوروزی نگین سبز استان اصفهان خواهد بود.

بخش از برنامه های جشنواره نوروزگاه

پیش بینی بیش از 100 برنامه فرهنگی، هنری، اجتماعی و مذهبی برای تمامی گروه های سنی (از کودک تا میانسال) در جشنواره نوروزگاه این برنامه را یکی از منحصر به فرد ترین برنامه های فرهنگی استان و کشور نموده است که با اشاره به بخشی از این برنامه های متنوع از شما هموطن گرامی به شرکت در این جشنواره بزرگ دعوت می نماییم:

برخی از برنامه های فرهنگی

برخی از برنامه ها و غرفه های صنایع دستی و هنری

برخی از غرفه های خدماتی در نظر گرفته شده:

برخی از بخش های آموزشی سلامتی:

 

برخی از مسابقات شاد و مفرح:

 

برخی از برنامه های مذهبی:

 

زمان و مکان جشنواره نوروزگاه ارگ تاریخی نهچیر:

جشنواره نوروزگاه 2 الی 13 فروردین 1396 در محل ارگ تاریخی نهچیر شهر مبارکه واقع در اصفهان، مبارکه، محله نهچیر، جنب جاده مبارکه به بروجن و شهرضا      
© 2021 ارسال شده در تاریخ یکشنبه 19 مارس 2017 در پایگاه خبری شمس | اخبار شهرستان مبارکه

لینک خبر: https://www.mobarakeh.net/94278