روحانی چقدر به «جوان»‌ها و «غیرامنیتی‌»ها اعتماد دارد؟

مسئله فعلاً این نیست که قول روحانی مبنی بر اینکه "فقط ۴ نفر نیروی امنیتی نمی‌توانند مورد اعتماد باشند، جوانان، تجار و بازرگانان ما مورد اعتماد هستند" سخن درستی است یا خیر؛ مسئله این است که عمل آقای روحانی با این جمله خودش هم در تناقض کامل است.

 
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات که پنج‌شنبه در سالن اجلاس سران برگزار شد، در بخشی از سخنرانی خود درباره ضرورت تعامل با دنیا گفت که «فقط چهار نفر نیروی امنیتی نمی‌توانند مورد اعتماد باشند، جوانان، تجار و بازرگانان ما مورد اعتماد هستند حال در این میان هم محصول باغی ممکن است یک سیب پوسیده پیدا شود، نمی‌توان در آن باغ را بست و از میوه استفاده نکرد». سخن رئیس‌جمهور پیرامون عدم اعتماد به چهره‌های امنیتی با بخشی از سخنرانی وی در تاریخ 21 مرداد 92 حداقل در اعتماد به حضور برخی چهره‌ها در کابینه‌اش متفاوت است. روحانی در آن روز در مجلس شورای اسلامی گفته بود که به امنیتی بودن کابینه افتخار می‌کند. روحانی همان موقع در مجلس شورای اسلامی و در دفاع از حمید چیت‌چیان وزیر پیشنهادی نیرو گفته بود:‌ «اینکه کسانی می‌گویند کابینه امنیتی است یا امنیتی بود، من به آنها می‌گویم اگر کسی فهم امنیتی داشته باشد حسن است و همه ما به آن افتخار می‌کنیم».
در کابینه حسن روحانی بیشترین اعتماد به چهره‌های امنیتی شده است؛ وزرای کار، کشور، نیرو و حتی مشاوران نزدیک وی از جمله حسام‌الدین آشنا از امنیتی‌ترین چهره‌های کابینه روحانی هستند. حسین فریدون برادر وی که در دولت نیز حضور دارد، یک چهره امنیتی است
با نگاه به کابینه حسن روحانی می‌توان درک کرد که شخص رئیس‌جمهور بیشترین اعتماد را به چهره‌های امنیتی داشته و در مقابل نیز کمترین اعتماد را به نیروی جوان داشته است. در کابینه حسن روحانی هم در سطح وزرا و هم در سطح معاونین و مشاورین وی چهره‌های امنیتی به چشم می‌خورد. البته رئیس‌جمهور خود را نیز متخصص امنیت معرفی کرده بود. وی در تاریخ 15 مهر 93 در دانشگاه تهران و در جمع دانشجویان این دانشگاه گفته بود که این رئیس‌جمهور در هرچه متخصص نباشد در امنیت متخصص است.( لینک سخنرانی روحانی در دانشگاه تهران) بین اعضای کابینه دولت نیز حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور نزدیک‌ترین چهره امنیتی به حسن روحانی است. حضور چهره‌های امنیتی دیگر از جمله علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی،  علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور مورد توجه رسانه‌ها و شخصیت‌ها قرار گرفته بود. در جدول زیر به برخی از چهره‌های امنیتی دولت یازدهم اشاره می‌شود:
اسامیسمت در دولتسوابق امنیتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی
حسن روحانی رئیس‌جمهوردبیر شورای عالی امنیت ملی/فرمانده پدافند هوایی در ایام جنگ 8 ساله
حسین فریدونبرادر رئس‌جمهور و دستیار ویژهوزارت اطلاعات
علی ربیعیوزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی(عضو اطلاعات نخست وزیری – معاون وزارت اطلاعات – شورای عالی امنیت ملی
حمید چیت‌چیانوزیر نیرومعاون وزیر اطلاعات
علی یونسیدستارو ویژه رئیس‌جمهور در امور اقواموزیر اطلاعات در دولت خاتمی
حسام‌الدین آشنامشاور فرهنگی رئیس‌جمهوروزارت اطلاعات
مصطفی پورمحمدیوزیر دادگستریمعاون و قائم مقام وزارت اطلاعات
عباس احمد آخوندیوزیر راهمعاون امنیتی وزارت کشور
رحمانی‌فضلیوزیر کشورعضو شورای عالی امنیت ملی
رضا صالحی امیریرئیس کتابخانه ملی و وزیر پیشنهادی وزارت ورزش در زمان معرفی کابینهمعاون وزارت اطلاعات
اما نکته دیگر در جمله حسن روحانی اعتماد به جوانان و تجار بوده است؛ رئیس‌جمهور در این بخش نیز به اعتقاد بسیاری از کارشناسان کمترین اعتماد را به جوانان در کابینه خود داشته است. در زمان معرفی اعضای کابینه، مسن بودن بسیاری از افراد کابینه تدبیر و امید موجب انتقاد چهره‌های سیاسی در کشور شده بود.
اکثر اعضای کابینه حسن ورحانی متولد دهه 30 هستند؛‌ سورنا ستاری با 44سال جوان‌ترین عضو و محمدرضا نعمت‌زاده با 71 سال پیرترین این اعضا هستند. همچنین به جز سورنا ستاری تمامی اعضای کابینه دولت تدبیر و امید بالای 50 سال سن دارند
میانگین سنی وزرای دولت روحانی نشان می‌دهد که اکثر وزرا و معاونان و مشاوران رئیس‌جمهور متولد دهه 30 هستند. و از این حیث رکورد مسن‌ترین کابینه در بین دولت‌های بعد از انقلاب را دولت یازدهم با میانگین سنی 57 سال داراست. پیش از این،  رکورددار بالاترین میانگین سنی کابینه، به دولت دهم محمود احمدی‌نژاد با 50 سال سن برمی‌گشت. البته هوارادان و حامیان دولت با پذیرش بالا بودن سنی معتقد هستند که بالا بودن میانگین سنی نشانگر کارکشته و با تجربه بودن دولت روحانی است. جدول زیر سن دولت‌مردان یازدهم را نشان می‌دهد
اسامیسمت در دولتسال تولدسن فعلی
حسن روحانیرئیس‌جمهور132768 سال
محمد نهاوندیانرئیس دفتر رئیس‌جمهور133362 سال
اسحاق جهانگیریمعاون اول رئیس‌جمهور133659 سال
حسین فریدوندستیار ارشد134253 سال
عبدالرضا رحمانی‌فضلیوزیر کشور133857 سال
علی طیب‌نیاوزیر امور اقتصاد و دارایی133956 سال
محمدرضا نعمت‌زادهوزیر صنعت، معدن و تجارت132471 سال
محمود واعظیوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات133164 سال
حمید چیت‌چیانوزیر نیرو133659 سال
عباس آخوندیوزیر راه و شهرسازی133659 سال
سیدحسن‌قاضی‌زاده‌هاشمیوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی133857 سال
محمدجواد ظریفوزیر امور خارجه133857 سال
سید محمود علویوزیر اطلاعات133362 سال
علی ربیعیوزیر کار، رفاه و امور اجتماعی133461 سال
بیژن نامدار زنگنهوزیر نفت133164 سال
محمد فرهادیوزیر علوم، تحقیقات و فناوری132867 سال
حسین دهقانوزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح133659 سال
مصطفی پورمحمدیوزیر دادگستری133857 سال
محمود حجتیوزیر جهاد کشاورزی133461 سال
ولی‌الله سیفرئیس‌کل بانک مرکزی133164 سال
محمدعلی شهیدی محلاتیمعاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهیدنامشخصنامشخص
محمدباقر نوبختمعاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور132966 سال
محمد شریعتمداریمعاون اجرایی رئیس‌جمهور133956 سال
سورنا ستاریمعاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور135144 سال
علی‌اکبر صالحیمعاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی132867 سال
مجید انصاریمعاون حقوقی رئیس‌جمهور132867 سال
شهین‌دخت مولاوردیمعاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور134451 سال
حسین‌علی امیریمعاون پارلمانی رئیس‌جمهور134550 سال
معصومه ابتکارمعاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست133956 سال
حسام‌الدین آشنامشاور فرهنگی رئیس‌جمهور134550 سال
اکبر ترکانمشاور عالی رئیس‌جمهور133164 سال
مسعود سلطانی‌فررئیس سازمان میراث فرهنگی133857 سال
بر اساس این جدول سورنا ستاری با 44 سال جوانترین عضو کابینه و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت با 71 سال سن مسن‌ترین عضو کابینه حسن روحانی هستند. در جدول فوق وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش که از دولت کنار رفته‌اند نیز حذف شده است. بنابراین مسئله این نیست که جمله رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه: "فقط چهار نفر نیروی امنیتی نمی‌توانند مورد اعتماد باشند، جوانان، تجار و بازرگانان ما مورد اعتماد هستند" سخن درستی است یا خیر؛ مسئله این است که آنچه ریاست محترم جمهور در عمل نشان داده، با این جمله به‌طور کامل در تناقض است.
© 2020 ارسال شده در تاریخ شنبه 22 اکتبر 2016 در پایگاه خبری شمس | اخبار شهرستان مبارکه

لینک خبر: https://www.mobarakeh.net/86828