کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸
ShamsKhabar News
39

بافت تاریخی “اسماعیل طرخان” در مبارکه در راستای توسعه گردشگری ساماندهی می شود / مطالعات تبدیل شهر طالخونچه به شهر گردشگر، در دستور کار میراث فرهنگی استان اصفهان

شناسه خبر: 99776 - شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - سرویس: شهرداری مبارکه - چاپ

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان که روز پنج شنبه به شهرستان مبارکه سفر کرده بود ضمن سفر به شهر طالخونچه از توابع این شهرستان و شهر مبارکه مرکز شهرستان ضمن اعلام ساماندهی بافت تاریخی منطقه “اسماعیل طرخان” شهر مبارکه تاکید کرد: مطالعات اولیه جهت تبدیل شهر طالخونچه به شهر گردشگر در دستور کار میراث فرهنگی استان اصفهان قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح روز پنجشنبه ۱۱ مرداد، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با حضور ناصر طاهری معاون میراث فرهنگی استان اصفهان و جمعی از مدیران اداره کل از بافت و آثار تاریخی شهر مبارکه و همچنین شهر طالخونچه از توابع شهرستان مبارکه بازدید کرد.
در پایان این بازدید مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در نشست ستاد بازآفرینی شهرستان مبارکه با حضور حمید عصارزادگان فرماندار شهرستان، شهردار طالخونچه، شهردار مبارکه و تنی چند از مسئولان اداره کل و شهرستان در ارگ تاریخی نهچیر مبارکه شرکت کرد.
فریدون الله یاری در این نشست تاکید کرد: در طی بازدید از حمام تاریخی شیخ صفی شهر مبارکه مقرر گردید تا این حمام پس از اتمام مرمت که با بودجه های این اداره کل صورت می پذیرد، اداره میراث فرهنگی شهرستان مبارکه در این حمام تاریخی مستقر و همچنین بخشی از حمام نیز به نمایشگاه دائم صنایع دستی شهرستان اختصاص یابد.
او همچنین درباره بافت تاریخی منطقه اسماعیل ترخان شهر مبارکه نیز تصریح کرد: در کرانه های زاینده رود و در کنار مزارع زیبا و منحصر به فرد حاشیه شهر مبارکه محله ائی تاریخی با نام “اسماعیل ترخان” وجود دارد که با ۱۱ اثر ثبتی در این اداره کل دارای پرونده می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در همین راستا ادامه داد و گفت: با توجه به اینکه در سالیان اخیر بخشی از این محله تاریخی متروک شده است، نیاز به ساماندهی این محله با توجه به درخواستهای مکرر مردم منطقه بیش از گذشته احساس می شود، لذا با تشکیل یک کمیته ظرف ۲۰ روز آینده با انجام مطالعات مجدد میراثی تلاش می شود تا با مستند سازی مجدد، آثار و بافت تاریخی محله با همکاری شهرداری مبارکه شناسائی و تلاش شود تا این منطقه با توجه به توان بالقوه ائی که دارد در دو حوزه گردشگری فرهنگی و طبیعی احیاء شود.
در ادامه این نشست الله یاری همچنین با اشاره به بازدید از آثار تاریخی شهر طالخونچه اظهار داشت: خوشبختانه با مشارکت مردم و مسئولین و بر اساس آخرین بازدید خود از این منطقه در یک سال گذشته، احساس می کنم هم اکنون شور مضاعفی میان مردم و مسئولین منطقه در راستای احیاء آثار تاریخی و توسعه گردشگری ایجاد شده، لذا این اداره کل از آمادگی لازم در راستای تاسیس موزه مردم شناسی در این شهر تاریخی با مشارکت شهرداری طالخونچه و همچنین مرمت خانه ها و قلعه های شهر با مشارکت مالکین و اداره کل میراث فرهنگی برخوردار می باشد. با این وصف با توافقات به عمل آمده با مسئولین شهرستان مبارکه، به ویژه شهر طالخونچه، مطالعات اولیه جهت تبدیل شهر طالخونچه به شهر گردشگر را در دستور کار خود قرار داده ایم.

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد زارع