کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
ShamsKhabar News
39

حضور ۶۱۰۰ نفر ازخانواده‌ها و کارکنان فولاد مبارکه در سی‌امین دورۀ مسابقات قرآن کریم

شناسه خبر: 99332 - شنبه 4 آگوست 2018 - سرویس: فولاد مبارکه - چاپ

سی‌امین دورۀ مسابقات قرآن کریم شرکت فولاد مبارکه با حضور ۶۱۰۰ نفر از کارکنان و خانواده‌های این شرکت روز جمعه ۵ مردادماه در اردوگاه شهید بهشتی باغ ابریشم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فولاد، در جریان برگزاری این مسابقات که نوجوانان، جوانان و بزرگسالان خانوادۀ بزرگ فولاد مبارکه در دو بخش آقایان و بانوان در فضایی عرفانی خوشه چین معرفت از درگاه الهی بودند، حجت الاسلام موسوی لارگانی نمایندۀ مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، ضمن دیدار با متسابقین حاضر در این همایش بزرگ قرآنی و با ابراز خرسندی از برگزاری چنین مسابقاتی گفت: فولاد مبارکه سرآمد صنایع کشور در اجرای مسئولیت اجتماعی است.

وی اظهار کرد: در درجۀ نخست لازم می دانم از شرکت فولاد مبارکه در مباحث فرهنگی ازجمله برگزاری گستردۀ مسابقات قرآنی فعالیتهای چشمگیری داشته است، قدردانی کنم.

وی تصریح کرد: اینکه چنین جمعیتی را که متشکل از قشرها و سنین متفاوت هستند در این همایش در کنار هم مشاهده می کنیم، واقعاً کم سابقه و شگفت انگیز است.

سید ناصر موسوی لارگانی با بیان اینکه فولاد مبارکه باب خیری برای گرایش مردم به سمت آگاهی و قرائت قرآن شده است، به توجه هرچه بیشتر به قرآن و آموزه‌های آن تأکید کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب بارها در بیانات خود مسئولان فرهنگی و مدیران کشور را به مسائل فرهنگی و به ویژه ترویج فرهنگ قرآنی توصیه کرده‌اند.

وی تأکید کرد: برگزاری مسابقات قرآن و ترویج کتابخوانی در تفکر، سطح آگاهی، زندگی افراد، رفتار، معنویت و آرامش آنها تأثیر به سزایی دارد و امید است شرکت فولاد مبارکه بتواند در عرصۀ فرهنگی نیز در بین صنایع همچون حوزۀ تولید و اشتغالزایی پیشتاز باشد.
توجه به مسائل خانوادگی و فرهنگی لازمۀ توسعۀ پایدار است

در همین خصوص، معاون نیروی انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه نیز ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این مسابقات اظهار کرد: کارکنان فولاد مبارکه و خانواده‌های آنها حدود ۶۴ هزار نفر هستند که در این مسابقات ۶ هزار و ۱۰۰ نفر شرکت کردند؛ یعنی حدود ۱۰ درصد خانوادۀ بزرگ فولاد مبارکه در این فعالیت بزرگ فرهنگی و اجتماعی شرکت کرده‌اند.

وی از به کارگیری تجارب سالهای گذشته در برگزاری این مسابقات به عنوان عاملی در ارتقای سطح کیفی مسابقات یاد کرد و دربارۀ علت برگزاری و مشارکت فولاد مبارکه در امور قرآنی گفت: فولاد مبارکه بر این اعتقاد است که رشد باید متعادل و همه جانبه باشد و پرداختن صِرف به فعالیتهای تولیدی بدون در نظر گرفتن امور فرهنگی و خانوادگی موفقیت قابل توجهی در پی ندارد و اگر هم در مقطعی رشدی باشد، این موفقیت پایدار نخواهد بود.وی بیان کرد: قرآن کریم در تمام ابعاد می تواند تأثیرگذار باشد؛ همچنانکه تمامی ائمه (علیهم السلام) نیز بر آن تأکید داشته اند.

او تأکید کرد: سازمانهای متعالی باید همواره در فعالیتهای اجتماعی مشارکت کنند.

توجه فولاد مبارکه به مباحث معرفتی تحسین برانگیز است

رئیس دفتر هماهنگی تبلیغات اسلامی شرکت فولاد مبارکه توجه شرکت فولاد مبارکه به مباحث معرفتی را تحسین برانگیز دانست و گفت: به طور یقین برگزاری این مسابقات در ترویج فضائل معرفتی و اخلاقی در خانوادۀ فولاد مبارکه تأثیرگذار است.

حجت الاسلام نبوی سطح این دوره از مسابقات را بسیار عالی عنوان کرد و افزود: شور و نشاط این مسابقه که بر محور قرآن استوار است موجب تحول در زندگی می شود.

وی دربارۀ نحوۀ انتخاب منابع نیز اظهار کرد: نحوۀ انتخاب منابع به این صورت است که طی جلسه‌ای، کتابها و منابع مختلفی تهیه و بررسی شده و در نهایت با توجه به شرایط زمان و افراد و نیاز جامعه آماده شده و در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفته است.

حجت الاسلام نبوی ادامه داد: در کنار مباحث کار و تولید و فضای صنعت، کارکنان و خانواده‌ها نیازمند مباحث اعتقادی و معرفتی هستند که فولاد مبارکه توجه به امور معرفتی در کنار فعالیت اقتصادی را به عنوان یک رسالت بر دوش خود قرار داده است.

وی افزود: به یقین برگزاری این مسابقات در کسب فضائل معنوی و اخلاقی تأثیرگذار است. ۱۴ هزار نفر از کارکنان به مانند انسانهای یک شهر هستند و قطعاً این موج قرآن تأثیر خودش را گذاشته و اینکه خانواده‌ها خودشان سراغ برگزاری مسابقات را می گیرند معلوم است که این روند تأثیرگذار بوده است.

او به نحوۀ اشاعۀ مسائل معرفتی در طول سال در فولاد مبارکه نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر برگزاری جلسۀ قرآن در نواحی مختلف فولاد مبارکه، ۱۸ نماز جماعت در طول روز برگزار میشود.

میزان استقبال از مسابقات قرآن فولاد مبارکه در کشور کم نظیر است

مدیر حراست شرکت فولاد مبارکه نیز در جریان برگزاری این مسابقات با اشاره به اینکه سطح و میزان استقبال از این مسابقات در کشور کم نظیر است، گفت: زمانی فولاد مبارکه می تواند به طور کامل در فعالیتهای اقتصادی موفق باشد که توأمان در عرصۀ فرهنگی و اجتماعی نیز نقش آفرینی کند و این حضور به ویژه در عرصۀ قرآن و علوم قرآنی به دلیل اینکه بسیاری از مسائل ما نشئت گرفته از این کتاب آسمانی است، بسیار پررنگتر و ویژه‌تر است.جهانگیر وکیلی از تلاش تمامی دست‌اندرکاران برگزاری این مسابقات قدردانی کرد.

مسابقات قرآن در بهبود فضای آرامش و افزایش بهره‌وری مؤثر است

محمود محمدی فشارکی مدیر برنامه ریزی تولید فولاد مبارکه نیز با بیان اینکه برگزاری مسابقات قرآن در رشد و بالندگی معنوی کارکنان و خانواده‌های آنها نقش به سزایی دارد، تصریح کرد: شرکت در این مسابقات که یک بخش آن مطالعۀ قرآن و کتاب خواندن است، ناخودآگاه ذهن افراد شرکت کننده را به سمت معنویت و آگاهی می کشاند که آرامش و زندگی بهتر را در پی دارد. همین موضوع در بهبود فضای اقتصادی شرکت نیز تأثیر می گذارد.

توجه به فرهنگ و تولید دو بال حرکتی در فولاد مبارکه هستند

فرمانده حوزۀ مقاومت بسیج شهید موحدیان فولاد مبارکه نیز اظهار کرد: خداوند متعال همۀ ابعاد قرآن را، حتی مسح کردن آن را مایۀ برکت قرار داده است؛ پس برگزاری همایش خانوادگی و برگزاری امتحان و مسابقه از متون آن به طور حتم تأثیری بسیار زیادی در فرهنگ سازی و معنویت افراد دارد.

وی ادامه داد: اگرچه مسابقات قرآنی خانوادۀ فولاد مبارکه در یک روز انجام می شود، اما در طول سال نیز کارکنان و خانواده‌های آنها همچنان در برنامه‌های مختلف فرهنگی و قرآنی شرکت می کنند.

او در مورد چرایی توجه این شرکت به برگزاری مسابقات و برنامه های قرآنی گفت: خداوند می فرماید اگر شما نزدیک قرآن شوید من چتری برای بنده خود می گسترانم که در زیر آن ایمن باشد. هر فردی برای رشد خود نیازمند گسترش ابعاد علمی و اقتصادی و فرهنگی است، بنابراین فولاد مبارکه نیز تک بعدی عمل نمی کند و علاوه بر امور اقتصادی و صنعتی و علمی، توجه به امور فرهنگی و در رأس آن قرآن را سرلوحۀ خود قرار داده است.

از مجموع ۶ هزار و ۱۱۵ نفر شرکت کننده، ۲ هزار و ۹۸۱ نفر در بخش آقایان و ۳ هزار و ۱۳۱ نفر از بانوان هستند

رئیس امور فرهنگی شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز در همین خصوص گفت: شرکت کنندگان در این مسابقات در رشته های شفاهی شامل حفظ (جزء سی، جزء اول، سه جزء، پنج جزء، هفت جزء و حفظ سایر جزءها)، قرائت، ترتیل، ترتیل سورۀ انعام، قرائت تخصصی و اذان به رقابت پرداختند.

محمود فروغی ادامه داد: در بخش کتبی سی امین دورۀ مسابقات، ۵ هزار و ۶۷ نفر شرکت کرده اند که منابع این بخش از مسابقات را کتابهای «تفسیر سورۀ مبارکۀ انعام» اثر استاد ابوالفضل بهرامپور، «وصل در فصل فراق» اثر آیت الله مهدوی با موضوع مهدویت، «بیم موج» اثر علی رهبر با موضوع باید و نبایدهای زیست اخلاقی در فضای مجازی و «قصه های تربیتی چهارده معصوم (ع)» اثر استاد اکبری ویژۀ نوجوانان تشکیل می دهد.

رئیس امور فرهنگی شرکت فولاد مبارکه اصفهان اضافه کرد: مرحلۀ اول مسابقات در بخش کتبی به صورت غیرحضوری، اواخر خردادماه سال جاری برگزار شد که ۸۰۰۴ نفر در این مرحله ثبت نام کردند و بر اساس پاسخ صحیح به سؤالات تشریحی، ۵ هزار و ۶۷ نفر از آنها به مرحله بعد راه پیدا کردند.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع ۶ هزار و ۱۱۵ نفر شرکتکننده در مرحلۀ نهایی، ۲ هزار و ۹۸۱ نفر در بخش آقایان و ۳ هزار و ۱۳۱ نفر از بانوان هستند.

فروغی ادامه داد: بیشترین تعداد شرکت کننده به کتاب «بیم موج» مربوط می شود و پس از آن به ترتیب کتابهای «تفسیر سوره مبارکه انعام» ، «وصل در فصل فراق» و «قصه های تربیتی چهارده معصوم (ع)» با ۶۸۶ نفر قرار دارند.

وی با تأکید بر اینکه در این مسابقات، ۴۸ نفر از داوران کشوری و بین المللی از سراسر استان به قضاوت می پردازند، افزود: نفرات برتر بخش شفاهی در روز برگزاری مسابقات مشخص شده است و مراسم تجلیل از ایشان متعاقباً برگزار می شود.

رئیس امور فرهنگی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد:، برای اوقات فراغت افراد در فاصله مسابقات، برنامه های ویژهای همچون مسابقات تفریحی ورزشی، جُنگ قرآنی ویژۀ خردسالان و بزرگسالان، ایستگاه مشاورۀ دینی و نمایشگاه عرضه اقلام فرهنگی پیش بینی شد.

 

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد