کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

ترفند جدید دولت برای کسب ۲۴ هزار میلیارد تومان درآمد؟/ پرداخت مابه التفاوت سهام عدالت اجباری نیست

شناسه خبر: 94074 - سه‌شنبه 7 مارس 2017 - سرویس: اخبار ایران و جهان - چاپ

در حالی دولت از امروز سامانه سهام عدالت را رونمایی کرده که از مردم خواسته، در صورت تمایل با پرداخت ۴۶۸ هزار تومان مالک کل سهام عدالت شوند تا شاید تا قبل سال چند هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند. ولی مردم بدانند پرداخت این پول اجباری نیست.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سامانه سهام  عدالت که صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، علی طیب‌نیا وزیر  امور اقتصادی و دارایی و میرعلی عبدالله پوری حسینی رونمایی شد از همان دقایق نخست شاهد ورود اولین گروه مشمولین و استعلام وضعیت ‌شان بود.

این سامانه به آدرس (www.samanese.ir) از امروز فعال شده و امکان دریافت صورتحساب سهام عدالت برای دارندگان برگه های سهام را فراهم کرده است. البته سازمان خصوصی سازی تأکید کرده که به منظور کسب اطلاع توسط عموم مردم کشور از مشمول بودن یا نبودن خود در طرح سهام عدالت و دریافت صورت وضعیت سهام عدالت توسط مشمولین طرح، این سامانه اندازی شده است.

البته مردم باید توجه داشته باشند که کلیه مشمولین که در دوره ده ساله اجرای طرح سهام عدالت از ابتدای سال1385 تا پایان سال1394 ثبت نام شده قطعی در تعاونی های سهام عدالت شهرستان ها بوده اند، می توانند با مراجعه به این سامانه، ضمن کسب اطلاع از مشمول بودن، صورت وضعیت تسویه اقساط خود را مشاهده یا از آن نسخه چاپی تهیه کنند.

گفتنی است، سامانه سهام عدالت با بانک اسامی و اطلاعات مشمولان سهام عدالت مرتبط بوده و خدمات آن عبارتند از ” اعلام مشمول بودن یا نبودن هر فرد در طرح سهام عدالت”. ” اعلام وضعیت متوفی بودن مشمول “. ” صدور صورت وضعیت تسویه اقساط مشمول “. ” صدور قبض پرداخت مانده ارزش تسویه نشده سهام عدالت”.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی؛ معاون وزیر اقتصاد همزمان با راه اندازی سامانه سهام عدالت گفت: برای 49 میلیون و 226 هزار و 193 نفر صورتحساب سهام عدالت تهیه شده و به آنان اعلام می‌شود چقدر سود به سهام آنان تعلق می‌گیرد. بنابراین با ارائه این صورتحساب سهامداران متوجه می‌شوند چه میزان از سهام آنها از محل سود سهام آزاد شده و به آنها تعلق می‌گیرد.

وی گفت: با توجه به زمان برگزاری مجامع عمومی شرکت‌ها سود سهام از انتهای تیر تا اسفند سال 96 محاسبه و سازمان خصوصی سازی میان مشمولان سهام عدالت توزیع می‌کند.

با رونمایی سامانه سهام عدالت از روز جاری و طبق گروه بندی صورت گرفته از سوی سازمان خصوصی آنگروه از مشمولینی که رقم سمت راست شماره ملی(کد ملی) آنها 7 است، می توانند با ورود به سامانه در جریان چند و چون سهام خود قرار گیرند.

گروه نخست که امروز اجازه ورود به سامانه سهام عدالت را دارند در بدو ورود به سایت با جدولی مواجه می شوند با عنوان صورت وضعیت دارایی مشمولین سهم عدالت (صورتحساب تسویه اقساط سهام عدالت)؛ در ادامه این تصویر این جدول را مشاهده می کنید؛

همانطور که مشاهده کردید دولت در این صورتحساب به دارنده سهام عدالت اعلام کرده که اکنون شما به مبلغ 532 هزار تومان دارایی دارید که ارزش واقعی آن به مراتب بالاتر است، در صورت تمایل می توانید با پرداخت 468 هزار تومان مالک کل سهام تخصیص یافته شوید؛ “به این منظور کلید صدور قبض را فشاد دهید”.

این همان نکته ایست که ظاهراً ترفند دولت برای کسب درآمد و جبران کسری بودجه اش است؛ دولت بدون آنکه نیازی به پرداخت 468 هزار تومان در این مرحله باشد از مردم خواسته در صورت تمایل به داشتن کل سهام قبض را پرداخت کنند. در حالی که باید تاکید می شد،” پرداخت این مبلغ اجباری نیست”.

بسیاری از دارندگان سهام عدالت در این مرحله با این پرسش مواجه شده اند که برای سهام عدالت قرار است پولی به دست‌شان بیاید یا از دست‌شان برود؟

همانطور که قبلاً اعلام شده 49 میلیون نفر مشمول سهام عدالت در کشور وجود دارند؛ بنابراین اگر تمام این افراد 468 هزار تومان باقی مانده را واریز کنند، دولت حدود 24 هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد و اگر نصف دارندگان سهام عدالت بر اثر بی اطلاعی نسبت به پرداخت قبض و واریز 468 هزار تومان باقی مانده اقدام کنند حدود  12 هزار میلیارد تومان در چند روز باقی مانده از سال 95 به جیب دولت می رود.

برخی از مخاطبان با درج نظراتی از تسنیم خواسته اند که صدای انها را به گوش مسئولان برساند؛ این افراد این سوال را دارند که “آیا قراره پولی به حساب دولت واریز کنیم یا قراره سود سهام عدالت رو به مردم بدن؟!!”

فرد دیگری نوشته: “سلام من الان نگاه کردم زده صدور قبض پرداخت 4680000 الان بهم پول میدن یا باید پول بدم؟”

یکی دیگر از مخاطبان تسنیم هم در پیامی نوشت: “میخوان از مردم پول بگیرن؟؟!!!!! یا من اشتباه متوجه شدم؟ والله تا جایی که ما شنیدیم وقتی کسی جایی سهام داره ، بابتش بهش سود میدن نه اینکه بابتش ازش پول بگیرن !!”

علیرغم اینکه خیلی از مردم تصور می کنند، سامانه جدید برای پرداخت سود سهام عدالت رونمایی شده است، ولی در بند اول اطلاعیه این سامانه (همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود) آمده است: این سامانه برای مشاهده صورتحساب و تسویه بدهی مشمولین سهام عدالت می‌باشد.

سازمان خصوصی سازی و دولت درحالی این روزها از هر تریبونی برای تبلیغ طرح جدیدشان مبنی بر آزادسازی سهام عدالت استفاده می کنند که هیچ اطلاع رسانی درباره پرداخت پول به مردم نکرده اند.

به گزارش تسنیم، در اطلاعیه سازمان خصوصی درباره سهام عدالت آمده بود که “مشمولین سهام عدالت می توانند تا پایان شهریور ماه 1396 ، پس از مشاهده صورت وضعیت تسویه اقساط خود، در خصوص باقی مانده ارزش سهام تخصیصی که به طور کامل از طریق سود شرکت های سرمایه پذیر تسویه نشده است، به مبلغی دلخواه که بابت آن تمایل به پرداخت داشته و این مبلغ را در سامانه تعیین می کنند(حداقل مبلغ انتخابی 000ر100 ریال و حداکثر معادل مبلغی که در ردیف 6صورت حساب مشمول تحت عنوان باقیمانده ارزش اولیه سهام تخصیصی درج شده است) ، یک قبض پرداخت دارای شناسه واریز و معادل مبلغ انتخاب شده خود از سامانه دریافت نمایند. لازم به ذکر است، مشمولانی که در صورت حساب خود از تخفیف برخوردارند، فاقد قبض پرداخت هستند و اکیدا  نیز نباید هیچ وجهی به هر حساب دیگری واریز نمایند.”

همچنین در این اطلاعیه تأکید شده است که “پرداخت های مشمولین سهام عدالت در این مرحله فقط از طریق شعب بانک ملی ایران و یا از منوی پرداخت قبوض دستگاه های خودپرداز این بانک صورت می گیرد و مشمولین می توانند مبلغ مورد نظر خود را با استفاده از شناسه پرداخت و معادل مبلغ درج شده در قبض پرداخت که از سامانه سهام عدالت دریافت می نمایند و با در اختیار داشتن این مبلغ، پرداخت کنند. پرداخت هرگونه وجهی درخصوص سهام عدالت به جز از طریق بانک ملی ایران و خارج از دو حالت فوق غیرقانونی است.”

البته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در زمان رونمایی از سامانه سهام عدالت با اعلام دو خبر خوش برای دارندگان سهام عدالت، گفت: اول اینکه 50 میلیون نفر مشمولان سهام عدالت از اواخر سال 96 سالانه سود دریافت می کنند و دوم اینکه ارزش اولیه سهام واگذار شده حدود 2 برابر شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در همین ارتباط گفته: سامانه به گونه ای طراحی شده که هر یک از مشمولان بدون مراجعه حضوری و با دسترسی به اینترنت و درج مشخصات از آخرین وضعیت سهام خود اطلاع می یابند. این سامانه صورت وضعیت دارایی مشمولان و ارزش اولیه سهام هر مشمول را ارائه می کند ضمن اینکه  میزان اقساط که طی 10 سال پرداخت شده نیز مشخص می شود.

این  عضو کابینه دولت یازدهم تصریح کرد:  معلوم می شود که چه کسانی از تخفیف برخوردارند که اقساط پرداختی این افراد معادل ارزش اولیه سهام آنهاست یعنی این گروه هم مالک کل سهام شده اند و هم سود کل سهام را دریافت خواهند کرد. بقیه مشمولان هم می توانند متناسب با ارزش فعلی دارایی شان که دو برابر ارزش اولیه آن است سود دریافت کنند.

همچنین اسحاق جهانگیری در آیین طرح ساماندهی سهام عدالت که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به این موضوع که بعد از شروع واگذاری سهام عدالت افراد زیادی به مردم برای خرید سهام عدالت آنها مراجعه خواهند کرد گفت: مردم به هیچ عنوان زیر بار فروش سهام عدالت خود نروند چرا که 60 بنگاه اصلی طرح سهام عدالت از بزرگترین و بهترین بنگاههای تولیدی کشور هستند و در آینده سود زیادی را برای سهامداران به همراه خواهند آورد.

وی با بیان اینکه ارزش کل داراییهای زیرمجموعه سهام عدالت 55 هزار میلیارد تومان است گفت: امروز 50 میلیون ایرانی این دارایی عظیم را از دولت جدا کرده و به مالکیت خود در می‌آورند. البته تا سال 96 با سوددهی که این شرکت‌ها خواهند داشت دارایی مذکور به 100 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

39
    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد