کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
ShamsKhabar News
39

افت سود ۲هزار میلیاردی صندوق فرهنگیان در سه سال اخیر/ماجرای بخشش ساختمان ۲۰۰ میلیاردی

شناسه خبر: 90704 - شنبه 24 دسامبر 2016 - سرویس: اخبار ایران و جهان - چاپ

قائم‌مقام سابق صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه در سال‌های ۹۳ و ۹۴ این صندوق افت سود دوهزار میلیاردی داشته است، گفت:‌ ۹۰میلیارد تومان وام را با یک چک پرداخت کرده و به‌ازای آن ساختمان مخروبه‌ای در خیابان جمهوری دریافت کرده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، با مشخص شدن فساد مالی ۸ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان و ورود دادستانی کشور به این ماجرا، برخی افراد برای انجام بازجویی احضار و بازداشت شدند که شهاب‌الدین غندالی ــ مدیرعامل سابق صندوق فرهنگیان یکی از افراد بازداشت شده است.

هرچند در ابتدا فساد مالی ۸ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان از سوی مسئولان صندوق پذیرفته نمی‌شد و آنها از بدهی ۳ هزار میلیارد تومانی ۵ نفر به بانک سرمایه خبر داده دولت‌های گذشته را متهم می‌کردند اما این روزها حتی معاون اول رئیس‌جمهور نیز رقم ۸ هزار میلیاردی و تخلف در برخی از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق فرهنگیان را تأیید می‌کند.

بخشی از تخلفات صندوق فرهنگیان بدین شرح است:‌ در پرونده تخلفات صورت گرفته در بانک سرمایه کاهش مطالبات غیرجاری از طریق تهاتر با املاک یا سایر دارایی‌های مورد نظر بدهکاران صورت می‌گرفت، از سوی دیگر تعداد قابل توجهی از مطالبات کلان مربوط به اشخاصی است که قبلاً سابقه بدحسابی در تسهیلات و تعهدات دریافتی داشته‌اند و از طریق تهاترهای معنا‌دار و تحمیلی دارایی خود، بدهی‌های قبلی خود را تسویه کرده‌اند. کارشناسی املاک افراد در بسیاری موارد با قیمت‌های منطقه‌ای و عرف بازار فاصله مشهود داشته و در رابطه با آنها بزرگ‌نمایی صورت گرفته و بخش قابل توجهی از اسناد و فعالیت‌ها صوری بوده است.

اما به‌غیر از تخلفات مالی،  صندوق ذخیره در دوران مدیریت آقای غندالی افت سود محسوسی را داشته است که فردی پاسخگوی آن نیست. در زمان مدیریت سه‌ساله وی حداقل ۱۰۰۰ میلیارد تومان کاهش سود وجود داشت و در واقع ضرر حداقل ۱۰۰۰ میلیاردی از بابت افت سود به معلمان و اعضای صندوق وارد شده است.

امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این رابطه معتقد است: با اتفاقاتی که در صندوق ذخیره فرهنگیان رخ داده هم‌اکنون تمام تلاش ما بازگرداندن وجوه از دست رفته فرهنگیان است، از بین ۳۰ نفری که ۸ هزار میلیارد تومان را گرفته‌اند برخی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان وام برای شرکت‌های صوری دریافت کرده‌اند، این افراد با پشتوانه یک چک وام‌های کلان گرفته‌اند و آن را برای ساخت‌و ساز اهداف شخصی خود هزینه کرده‌اند.

وی افزود: از این ۳۰ نفر ۱۰ نفر جزو افراد اصلی هستند و به آنها اولتیماتوم داده‌ایم تا وجوه را بازگردانند و این مهم است تا وجوه به غارت رفته بازگردد و مجلس نسبت به این موضوع حساسیت بسیاری دارد.

*۱۳۰۰میلیارد تومان برای اجرای دستورات مدیرعامل

در رابطه با وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان رضا محدث قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان به تسنیم گفت:‌ ۱۳۰۰ میلیارد تومان به فردی داده‌اند تا در جلسات دستورات مدیرعامل قبلی صندوق را اجرا کند درحالی که این فرد ۱۰ درصد از سهام صندوق ذخیره را خریداری کرده است.

وی افزود: فرد دیگری نیز هزار میلیارد تومان وام دریافت کرده است و این وام‌ها از سوی بانک سرمایه با دستور آقای غندالی (مدیرعامل اسبق)  به برخی افراد خاص پرداخت شده است. به فردی دیگر نیز ۹۰ میلیارد تومان به‌واسطه یک چک پرداخت کرده‌اند و این فرد در خیابان جمهوری یک ساختمان مخروبه را به‌ارزش دو میلیارد تومان به صندوق داده و وام ۹۰ میلیاردی دریافت کرده است.

قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه وام‌های کلان را به افراد و آشنایان خود پرداخت کرده‌اند، گفت: مسئله مهم دیگر فساد مالی در زیرمجموعه‌های صندوق ذخیره است که این مسئله رو به فراموشی است.

محدث بیان کرد:‌ صندوق ذخیره بیش از ۲۰ شرکت زیرمجموعه خود دارد و این صندوق در سال ۹۲ یک‌هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان سود داشت، در جلسه‌ای که سال ۹۲ داشتیم و صندوق را به آقای غندالی تحویل دادیم، آقای حاجی اعلام کرد این سود «الکی» است بنابراین حسابرس موضوع را بررسی کرد و مشخص شد مجموع سود صندوق در سال ۹۲، یک‌هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان است و هیچ بدهی‌ای نیز وجود ندارد.

وی افزود: آقای امید علی (مدیرعامل صندوق در سال ۹۲) در آن جلسه اعلام کرد، “برنامه‌ریزی کرده‌ایم که فقط در بخش قسمت پتروشیمی که هم‌اکنون در حال ساخت است و سال آینده به بهره برداری می‌رسد حداقل ۶۰۰ میلیارد تومان سودآوری داشته باشیم و در سال ۹۳ مجموع سود صندوق به یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برسد.

* کاهش سود صندوق فرهنگیان در سال‌های ۹۳ و ۹۴

قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: آقای غندالی در سال ۹۳ مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان بود که سود صندوق را به ۹۰۰ میلیارد و در سال ۹۴ به ۴۰۰ میلیارد تومان رساند، این افت شدید سود به‌دلایل مختلف از جمله سوءمدیریت بود که باید به آنها پاسخ داده شود.

محدث بیان کرد:‌ مجموعه تخلفات بانک سرمایه تنها بخشی از ماجرا است و بخش مهم دیگر کاهش سود صندوق ذخیره فرهنگیان است که باید به‌طور دقیق بررسی و مشخص شود چرا این صندوق حدود دو هزار میلیارد تومان افت سود داشته است اما هیچ کس این موضوع را پیگیری نمی‌کند.

* ماجرای ساختمان ۲۰۰میلیاردی 

محدث با اشاره به اینکه شرکت سرمایه گذاری‌ای را که باید کار سرمایه گذاری انجام دهد به یک ورزشکار و دوستان او واگذار کرده‌اند، گفت: با یک چک به افراد پول پرداخت می‌کردند و خیانت‌های زیادی در مجموعه شرکت‌ها صورت گرفته است.

قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: در سال ۹۲ حدود ۸ هزار میلیارد تومان ملک تحویل مسئولان جدید صندوق ذخیره دادیم و سود صندوق نیز یک‌هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان بود. ساختمان آموزش و پرورش با پول صندوق خریداری شده است که ارزش آن حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است و اسنادی وجود دارد که آن را نیز بخشیده‌اند.

* اگر بدهی مربوط به دولت گذشته است چرا در جلسه سال ۹۲ نگفتند؟

محدث تصریح کرد: مسئولان صندوق اعلام می‌کنند که ۳۵۰ خودروی خارجی وارد و بین فرهنگیان توزیع کرده‌اند اما این خودروها را برخی مسئولان صندوق از جمله مشاوران دریافت کرده‌اند، باید مجلس به این مسائل وارد شود؛ برخی افراد از جمله آقای نجفی اعلام می‌کنند که بخشی از  بدهی‌ها مربوط به دولت گذشته است، در سال ۹۲ جلسه‌ای داشتیم و صندوق را به مسئولان فعلی تحویل دادیم که هیئت امنای صندوق نیز در آن جلسه حضور داشتند، اگر این بدهی وجود داشت چرا آن زمان اعلام نکردند و صورت جلسه را امضا کردند. اگر به‌درستی عمل نکرده بودیم بنده که به‌عنوان قائم‌مقام صندوق ذخیره بودم الآن نباید معلمی می‌کردم و باید در برخی از کشورهای خارجی صاحب مال و ثروت بودم.

* هزارمیلیارد تومان وام برای ساخت فیلم فقط با یک چک

قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: فردی برای ساخت فیلم هزار تا هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان وام آن هم با چک دریافت کرده است و نتوانسته آن را پرداخت کند. اگر این وام را از صندوق شستا یا بانک‌های دیگر گرفته بودند معادل آن ملک می‌خواستند بنابراین در جاهایی که می‌توان لانه کرد از جمله صندوق ذخیره وارد می‌شوند و بدون داشتن وثایق لازم و تنها با چک وام کلان دریافت و آن را پرداخت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ۸ هزار میلیارد تومان معلمان حیف و میل شده اما هیچ اعتراضی نشده است و هیچ کس پاسخگو نیست، گفت: برای پنهان ماندن تخلفاتشان به‌صورت خانوادگی و فامیل‌بازی در صندوق فرهنگیان عمل می‌کردند.

* ماجرای ورود خودروهای لوکس

محدث بیان کرد: هم‌اکنون خیانت اصلی در شرکت‌های زیرمجموعه صندوق فرهنگیان است، حتی شرکت لیزینگ فرهنگیان نیز باید بررسی و مشخص شود که خودروهای خارجی چگونه وارد شده‌اند چون حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان در این ماجرا ردو بدل شده است. مسئولان صندوق پذیرفته‌اند ۳۵۸ ماشین خارجی وارد کرده‌اند، این ماشین‌ها بالای ۸۰ میلیون تومان وام داشته است، می‌توانستند این وام را خرد کرده و بین تعداد زیادی از معلمان تقسیم کنند اما با روحیه اشرافی‌گری برای خودروهای لوکس وام ۸۰ میلیونی پرداخت کردند که قسط آن ماهانه دو میلیون تومان است، آیا یک معلم ساده توانایی پرداخت چنین مبلغی را دارد؟

وی عنوان کرد:  آقای غندالی حکم حقوقش را منتشر کرد که رقم آن ۱۳ میلیون و رقم فیش حقوقی‌اش ۱۶ میلیون تومان بود، آیا فردی که در صندوق ضرر داده و کاهش سود داشته است باید این مبلغ حقوق دریافت کند، یا باید او را بازخواست کرد که چرا این همه افت سود داشته است؟

قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: چرا اعضای هیئت مدیره صندوق ذخیره عملکرد غندالی را مورد بازخواست قرار ندادند و از او نپرسیدند که چرا آن‌قدر کاهش سود داشته است، متأسفانه هم‌اکنون ضعف مدیریتی صندوق در حال گُم شدن است در حالی که باید بررسی شود که چرا در طول این سال‌ها سود صندوق افت داشته است. آقایان مظفر، حاجی و فانی باید در این رابطه پاسخگو باشند.

محدث ادامه داد:‌ هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان باید پاسخ دهد که چرا افراد بدون تخصص در شرکت‌های زیرمجموعه صندوق به کار گرفته شدند به‌عنوان مثال مدیرعامل یک شرکت عظیم در اراک، معلم یک هنرستان بود، آیا چنین فردی از اقتصاد سر در می‌آورد؟ متأسفانه صندوق و شرکت‌های زیرمجموعه را به‌صورت فامیلی اداره می‌کردند.

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد