کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
ShamsKhabar News
39
دانلود آخرین شماره شمیم وطن؛

شماره ۵ دو هفته نامه شمیم وطن (۳۰ فروردین)

شناسه خبر: 70460 - دوشنبه 18 آوریل 2016 - سرویس: رسانه های مبارکه, مطالب ویژه - چاپ

آخرین نسخه دو هفته نامه شمیم وطن را از پایگاه خبری شمس شهرستان مبارکه دانلود کنید…

دانلود شماره ۵ دو هفته نامه شمیم وطن (۳۰ فروردین)

سرمقاله:

شرکتهای دولتی، چالش دشوار و مهم در اقتصادمقاومتی حدودا هشتاددرصد فعالیتهای تولیدی در کشور ما توسط دولت، شرکتهای دولتی و شبه دولتیها صورت میگیرد.

یکی از ویژگیهای کلیدی شرکتهای دولتی در سطح جهان آن است که شرکتهای دولتی در استفاده از منابع، محدودیتی برای خود قایل نیستند.

در کشور ما شرکتهای دولتی با عملکردی متفاوت و متنافر از بنگاههای خصوصی، بخش قابل توجهی از منابع را به خوداختصاص داده اند وشعار خصوصی سازی هم نتوانسته مشکل کشور را حل کند، چرا که ما بخش خصوصی قوی و مستقلی که توانایی اداره شرکتهای دولتی را داشته باشد نداریم.

در کشور ما سهم شرکتهای دولتی از کل بدهیها و کسری بودجه دولت در حدود سه چهارم است و این در حالی است که منابع تأمین مالی کسری بودجه در کشور ما نفت و درآمدهای ناشی از آن هستند.

اگر درآمدهای بالای نفتی نبودند، الان رقم کسری بودجه با توجه به هزینه های بالای دولت رقم وحشتنا کتری بودبه عاوه، در بحث سرمایه گذاری درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت هم چندان موفق عمل نکرده ایم.

و بدتر اینکه صنایعی مورد حمایت دولت قرار دارند که توانایی ایستادگی و مقاوت را بدون حمایت دولت ندارند در کشور ما اگر چه چیزی در حدود سه چهارم مالکیت دولت میتواند خصوصی شود، اما اتفاق جدیدی که میافتد آن است که سازمانهایی قوی یا انحصارات بزرگی در کشور ما پا میگیرند و انحصار خصوصی را که بدتر از انحصار دولتی است پایه ریزی م یکنند.

در نتیجه، افزایش قیمتها در شرایط عدم وجود رقابت در بخش خصوصی به شگردی برای کسب سود تبدیل میشود و جای خالقیت را در بهبود روشها و سرمایه گذاریهای جدید میگیرد.مسأله دیگر در رابطه با خصوصی سازی شرکتهای دولتی کاهش درآمدهای شرکتهای خصوصی شده در صورت عدم واگذاری پروژههای دولتی به بخش خصوصی است که این امر بخش خصوصی را وادار میکند هزینههای خود را کاهش دهد.

در نتیجه، اخراج نیروی کار اولین اتفاقی است که بخش خصوصی به آن اقدام م یکند.در کشور ما با فروش شرکتهای دولتی، ازیک طرف درآمدهای شرکت را قطع م یکنیم و از طرف دیگر انتظار داریم نیروی کار اخراج نشود تا نرخ بیکاری بیش از این افزایش نیابد.

ما در حال حاضر الگوی خوبی را در پیش نگرفته ایم، از آنجا که در کشور ما خصوصی سازی به معنای فروش شرکت دولتی است، بهتر است پیش از آغاز مجددواگذاریها به اصالح ساختار شرکتهای دولتی دست بزنیم .

در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عملی درجهت اصاح ساختارشرکتهای دولتی جهت تلفیق بابخش خصوصی وکم کردن بارهزینه های دولتی ، مسئولین مربوطه گامی موثر دراین خصوص بردارند.

 

 

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد