اخبار شهرستان مبارکهانتخاب دهممطالب ویژه

داوطلبان تأیید صلاحیت‌ شده شهرستان مبارکه

مهلت ۲۰ روزه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس ساعت ۲۴ روز جمعه به پایان رسید و این اسامی در اختیار وزارت کشور قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری شمس .  تا این لحظه هنوز لیست اسامی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در اختیار فرمانداری‌ها قرار نگرفته است اما براساس اخبار موثق  اسامی نهایی دواطلبان مجلس دهم امروز منتشر خواهد شد.

شب گذشته نجات‌الله ابراهیمیان اظهار کرده بود که ۲۰ تا ۲۵ درصد از افرادی که در مرحله قبل تأیید نشده‌اند توسط شورای نگهبان تأیید صلاحیت شده‌اند.

براساس اخبار موثق در شهرستان مبارکه نیز خبر از تاییدی بیش از 5نفر از دواطلبان از سوی شورای نگهبان است.

 

تأیید ۶هزار داوطلب انتخابات مجلس/ تأیید صلاحیت ۲۰درصد دیگر از ردی‌ها/ رکورد ۵۵درصدی شورای نگهبان در تأیید صلاحیت‌ها

فهرست اولیه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شب گذشته از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور ارسال شده که در این بررسی‌ها ۵۵درصد داوطلبان صلاحیت‌شان تأیید شده است.

 فهرست اولیه بررسی صلاحیت‌های داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شب گذشته از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور ارسال شده است.

براساس این گزارش، پیشتر 4هزار و 720 تن از داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تأیید صلاحیت شده بودند که از این تعداد پس از ارائه شکایات 20 درصد به این میزان اضافه شده که پیش‌بینی می‌شود حدود 6هزار داوطلب تا این مرحله برای نامزدی در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی داشته باشیم که این رکورد قابل توجهی در تأیید صلاحیت‌ها محسوب می‌شود؛ با این وضعیت پیش‌بینی می‌شود تقریباً 20برابر کرسی‌های مجلس داوطلب داشته باشیم.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای از نظر حیث جناح‌بندی‌ها در تأیید صلاحیت داوطلبان دهمین دوره نمایندگی در مجلس شورای اسلامی داشته باشیم، به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان و مستقلان بیشترین تأیید صلاحیت را داشته‌اند.

با وجود اینکه تعداد قابل توجهی از داوطلبان انصراف از شرکت در رقابت‌‌های انتخاباتی انصراف داده‌اند، بیش از 55 درصد داوطلبان تأیید صلاحیت شده‌اند که در دوره‌های قبلی تأیید صلاحیت نهایی حدود 45 درصد بوده است.

داوطلبانی که در مراحل قبلی صلاحیت‌شان تأیید شده و برای نخستین‌بار از سوی شورای نگهبان صلاحیت‌شان رد شده، می‌توانند از امروز 17 تا 19 بهمن‌ماه مراتب شکایت‌شان را به‌صورت کتبی به شورای نگهبان ارائه کنند.

با توجه به اینکه فهرست اسامی داوطلبان از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور ارائه شده، داوطلبان می‌توانند از طریق فرمانداری‌ها نسبت به وضعیت تأیید، رد و یا عدم احراز صلاحیت‌شان کسب اطلاع کنند، البته نامه‌ای نیز پیرامون وضعیت‌شان به تمامی داوطلبان ارائه می‌شود.

به گزارش تسنیم، اسامی نهایی نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز 26 بهمن و پس از بررسی شکایات اعلام می‌شود و داوطلبانی که صلاحیت‌شان تأیید شده از روز 29 بهمن و تا 24 ساعت پیش از برگزاری انتخابات 7 اسفند برای تبلیغات قانونی فرصت دارند.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه 7 اسفند در سراسر کشور برگزار می‌شود.

۱۵۰۰ نفر دیگر به احراز صلاحیت‌شدگان انتخابات مجلس اضافه شدند/ اسامی را ۴ صبح به وزارت کشور دادیم

ره‌پیک از تأیید صلاحیت ۴۰درصدی داوطلبان نمایندگی مجلس در هیئت‌های نظارت استان‌ها خبر داد.

سیامک ره‌پیک سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در گفت‌وگویی درباره روند بررسی صلاحیت داوطلبان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: اسامی تأیید صلاحیت‌شدگان ساعت 4 بامداد امروز به وزارت کشور ارسال شده است.

وی افزود: پیشتر 40 درصد داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در هیئت‌های نظارت استان‌ها تأیید صلاحیت شده بودند که با بررسی‌های شورای نگهبان 15 درصد دیگر (1500 نفر) به احراز صلاحیت شده‌ها افزوده شدند.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: با تأیید صلاحیت هزار و 500 داوطلب دیگر، تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت شده مجلس شورای اسلامی به 6هزار و 300 نفر افزایش یافت.

ره‌پیک افزود: با افزایش تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت شده، رقابت برای هر کرسی مجلس از بین 16 داوطلب به بیش از 20 داوطلب افزایش یافت.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات با بیان اینکه تعداد کل داوطلبان مجلس نهم اعم از تأیید، رد و عدم احراز شده،  5هزار و 300 نفر بود، گفت: فقط تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت شده مجلس دهم از کل داوطلبان مجلس نهم بیشتر است.

ره‌پیک اظهار داشت: تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت شده در هیئت نظارت بر انتخابات 40 درصد بود که این رقم در شورای نگهبان به 55 درصد افزایش یافت.

وی افزود: در هیچ دوره‌ای از انتخابات مجلس این تعداد داوطلب تأیید صلاحیت شده نداشتیم، البته بخشی از این افزایش ناشی از افزایش داوطلبان مجلس و بخشی هم ناشی از افزایش تعداد تأیید صلاحیت‌شده‌ها است.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در بخشی دیگر از سخنانش، گفت: وضعیت داوطلبان مجلس اعم از تأیید و یا ردصلاحیت شده در هر حوزه انتخابیه و استانی به‌صورت تفکیکی در آخرین ساعات شب گذشته در اختیار وزارت کشور قرار گرفت.

ره‌پیک به روند اعتراض داوطلبانی که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند اشاره کرد و افزود: این افراد دو گروه هستند؛ گروه نخست کسانی هستند که توسط هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات تأیید صلاحیت شده بودند اما از سوی شورای نگهبان رد شدند و گروه دیگر کسانی هستند که صلاحیت آنها از سوی هیئت مرکزی نظارت هم رد شده بودند.

وی ادامه داد: گروه نخست که به آنها «رد ابتدایی» هم گفته می‌شود، می‌توانند براساس اطلاعیه صادر شده ظرف سه روز شکایت خود را اعلام کنند و شورای نگهبان هم به‌مدت یک هفته این شکایات را بررسی می‌کند.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: گروه دوم از آنجایی که از سوی هیئت مرکزی نظارت رد صلاحیت شده و شکایت هم کردند و به شکایت آنها رسیدگی نیز شده است، مجاز به شکایت مجدد نیستند.

ره‌پیک درباره آخرین وضعیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری گفت: هم‌اکنون در حال بررسی و تجدیدنظر پرونده داوطلبان مجلس خبرگان رهبری قرار داریم و نتیجه بررسی صلاحیت‌ها، 21 بهمن مشخص می‌شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که دستگاه‌های اجرایی، نظارتی، گروه‌ها، احزاب و شخصیت‌ها در چارچوب قانون فعالیت کنند و اعلام مواضع و اقدامات آنها با رعایت قانون باشد تا انتخاباتی با آرامش، امنیت و با مشارکت بالا داشته باشیم.

 

 

 

این خبر بروز رسانی میشود…

با ما باشید

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا