کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
39

یافتن مسیر توسط مردها

شناسه خبر: 58027 - جمعه 27 آذر 1394 - سرویس: خانواده - چاپ

آیا می دانستید مردان در یافتن جهت و مسیر نسبت به زنان تواناتر هستند و توانایی های بیشتری دارند مغز مردان در این زمینه فعالتر است و نسبت به زنان قابلیت های بیشتری برای پیداکردن مسیرها و راه ها دارد

مردان در یافتن جهت بهتر می‌توانند توانایی‌های خود را با وضعیت انطباق داده و مسیرشان را بیابند و این به این خاطر است که آنها از بخش دیگری از مغز خود استفاده می‌کنند.

بسیاری از مردان بی‌شک می‌دانند که در جهت‌یابی از زنان یک سر و گردن بالاتر هستند. محققان دانشگاهی در نروژ در همین ارتباط، مغزهای داوطلبانی را بعد از انجام کارهایی که به جهت‌یابی مربوط می‌شد اسکن کردند تا دریابند مردان در یافتن جهت بهتر می‌توانند توانایی‌های خود را با وضعیت انطباق داده و مسیرشان را بیابند و این به این خاطر است که آنها از بخش دیگری از مغز خود استفاده می‌کنند.
در همین ارتباط، محققان بر روی ۱۸ مرد و ۱۸ زن آزمایشاتی انجام دادند. این افراد می‌بایست خودشان را در یک هزارتوی پیچ در پیچ بزرگ مجازی با شرایط هماهنگ می‌کردند در شرایطی که تصاویری که به عملکرد مغز آنها ارتباط پیدا می‌کرد به طور مداوم وضعیتشان را ضبط و ثبت می‌کرد.
در بخش اسکن‌های MRI آنها ۳۰ ثانیه فرصت داشتند تا ۴۵ کاری را که مربوط به مسیریابی بود انجام دهند. مثلا یکی از کارها پیدا کردن ماشین زرد رنگ از بین نقاط شروع مختلف بود. مردان توانستند ۵۰ درصد بیشتر از زنان این معماها را حل کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که مردان و زنان استراتژی‌های مسیریابی مختلفی نسبت به هم دارند.
از آنجایی که بخش‌های خاصی از مغز مردان و زنان تفاوت‌های جنسی را نشان می‌دهد، باید گفت که مغز یک فرد به ندرت دارای تمام خصوصیات یک مرد یا تمام خصوصیات یک زن بوده و در عوض تلفیقی از آنهاست، در واقع بعضی چیزها در زنان و بعضی چیزها در مردان پررنگ‌تر و بعضی هم در هر دو بیشتر است. در واقع این مسئله باعث نقض این حقیقت می‌شود که می‌گویند مغز مردها و زن‌ها را می‌توان به سادگی  بر اساس جنسیت آنها به دو دسته تقسیم کرد.
محققان دریافته‌اند که مردان تا حد زیادی در حین مسیریابی از جهت‌های اصلی یعنی شمال، جنوب، غرب و شرق بیشتر از زنان استفاده می‌کنند. حس جهت‌یابی مردان مؤثرتر و دقیق‌تر از زنان است. آنها راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانند به مقصد برسند.
(منبع: webmd)
http://www.hidoctor.ir/wp-content/uploads/2015/12/5665.jpg
39
    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

    تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد