کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
ShamsKhabar News
39

نعمت جوانی و دانشجویی باید آینه‏ دار جمال مُنعم باشد نه حجاب او

شناسه خبر: 56800 - دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - سرویس: مذهبی و حماسی - چاپ
آیت الله جوادی آملی جوانی و دانشجویی را از نعمت‌های مهم خداوند می داند که هم می‌ تواند حجاب چهره منعم باشد و هم می‌ تواند آینه ‌دار جمال مُنعم باشد.

‌به گزارش خبرگزاری مهر، بهار جوانی چون بحر آرام نیست، بلکه چونان نهر نا آرام است. اشتیاق به مبدأ هستی شیدائی ویژه ‌ای دارد که جزر و مدّ آن هماره هماورد می ‌طلبد و رهایی از سیطره آن بدون اعتصام به قرآن و عترت(ع) ممکن نیست.

آن چه عناصر محوری نجات همگان، مخصوصاً دانشگاهیان عزیز را تأمین می ‌کند، اندیشه صائب و انگیزه صالحْ است، هرچند مدّعیان طالحْ، طغوا را در کسوت تقوا و بی‌ بندوباری را در جامه آزادی و بیگانگی را در جام یگانگی ارائه می ‌نمایند، لیکن فرزانگان جامعه، به ویژه شما، جعفر طرّار را از جعفر طیار تشخیص می ‌دهید. زیرا تقواپیشگان در پرتو لطف ممتاز خدا از فروغ فرق بین حق و باطل برخوردارند؛ (یا أیها الّذین ءَامنوا إن تتّقوا الله یجْعَلْ لکم فرقاناً…).

مطالب فوق بخشی از حسن ارادت و منظومه فکری  علامه جوادی آملی نسبت به دانشجویان عزیز و متدین میهن اسلامی است که در مناسبت های مختلف بیان شده است.

شانزدهم آذر ماه که در تقویم رسمی ما به نام روز دانشجو مزین شده است را بهانه ای جهت آشنایی هر چه بیشتر این قشر مهم با آراء و افکار صاحب تفسیر تسنیم در نظر گرفتیم که در ذیل با جمع بندی و اقتباس از چند پیام  استاد از نظر می گذرانیم:

وی در پیامی به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، رسالت رهبران فکری اعم از حوزویان و دانشگاهیان را ایمان به خداوند و سود رساندن به بندگان خداقلمداد کرده و مرقوم داشت: رسالت رهبران فکری اعم از حوزویان و دانشگاهیان در صیانت هویت جامعه از استحاله است و ساز و کار آن در پیوندِ منضودْ با خدا به نام ایمانِ جامع و کامل و ارتباط معقولْ با بندگان خدا به نام خدمت با محبّت و محنت بی منّت است. رسول اکرم اسلام (ص) چنین فرمود: خَصلتانِ لیس فوقَهما مِنَ البرّ شی‌ءٌ الاِیمانُ بالله والنَفْعُ لِعباد الله؛ دو صفت برجسته است که هیچ کار نیکی برتر از آن ها نیست؛ یکی ایمان به خداوند و دیگری سود رساندن به بندگان خدا.

وی در پیام دیگری به مناسبت همایش دانشجویی در مشهد مقدس با عنایت به فضای دانشجویی، کسب دانش شهودی و علم حصولی را مد نظر قرار داده و معرفت انسان را مهم‌ترین اصل در این راستا برشمرده و آورده است: آن چه مربوط به فضای دانشجویی است، باید عنایت شود که اگر دانش شهودی که اصل همه دانش‌هاست، حاصل نشد، حدّاقل در علم حصولی کوشا و دقیق باشیم و چون ثمره تمام علوم تأمین زندگی سعادتمندانه جامعه  انسانی است، مهم‌ترین اصل در این راستا معرفت انسان است.

مرجع جهان تشیع معتقد است که جام جهان نمای انسان همان روح منسوب به خداست و هویت انسان را همان اضافه اشراقی او به خداوند تشکیل می‌ دهد.
وی می نویسد: جام جهان نمای انسان همان روح منسوب به خداست؛ (ونفخت فیه من روحی) که گرایش به کمال او زمینه عشق به عبادت خدا را فراهم می ‌سازد و گریز از نقص و نَهْب و غارت او، مایه جهاد اصغر و اوسط و اکبر را مهیا می‌ سازد که از این دو بال جذبِ صادق و دفاعِ حق، به تولّی و تبرّی تعبیر می ‌شود.

هویت انسان را همان اضافه  اشراقی او به خداوند تشکیل می‌ دهد که در قرآن کریم از آن با اضافه  روح به یای متکلم یاد شد و چنین آمد: «مِنْ رُوحی»، و تنها جمال و جلال بشر مرهون صیانت همین پیوند تشریفی است و هیچ نیازی به آرایش و پیرایش مادی نیست.

وی جوانی و دانشجویی را از نعمت‌های مهم خداوند دانسته که هم می‌ تواند حجاب چهره منعم باشد و هم می‌ تواند آینه ‌دار جمال مُنعم باشد و نسبت به استفاده درست از این نعمت ابراز داشت:هر نعمتی که نصیب انسان می ‌شود، هم می‌ تواند حجاب باشد، هم آئینه. اگر نعمتْ انسانِ متنعّم را به خود مشغول کرد و او را از یاد ولی نعمت غافل نمود و لذت زودگذر تنعّم مانع تذکّر مُنْعِم شد، در این حال حجاب خواهد بود، و اگر نعمت، انسانِ متنعّم را در حال بهره ‌وری از آن، متذکّر ولی نعمت نمود و به یادش آورد که باید به شکرانه اِنعام الاهی از لحاظ عقیده موحّد بود و از جهت عمل، بهره حلال بود در این حال آینه خواهد بود نه حجاب.

جوانی و دانشجویی، هر دو از نعمت‌های مهم خداوند است هم می ‌توانند حجاب چهره منعم یا به تعبیر رسا، حجاب دیده متنعّم باشند تا خدا را نبیند و هم می ‌توانند آینه ‌دار جمال مُنعم باشد تا ولی نعمت خود را در مرآتِ شباب و علم ببیند.

متنعّمان جهان، به ویژه دانشجویان جوان، چند گروه ‌اند؛ گروهی محجوب جوانی و مستور دانشجویی‌ اند و از شهود و دیدار از منعم غافل و از یاد ولی نعمت ذاهل ‌اند، چنین گروهی، فقط هنگام رفع حجاب و کنار رفتن پرده غفلت، به یاد منعم متذکر می‌ شوند. این‌که هنگام زوال نعمتِ سلامتی و مانند آن، نیایش و تضرّعْ پدید می‌ آید، برای آن است که با برطرف شدن حجاب، آن چه در زیر آن یا در پشت آن مستور بود، مشهور می‌ شود.

گروهی آینه ‌دار جوانی و دانشجویی‌ اند تا در این مرآت، چهره  دلپذیر مُنْعم را بنگرند و هماره به یاد و نام او به سر برند و این نعمت را پاس دارند و در راه رضای او صرف کنند. این گروه گرچه غافل نیستند، ولی عاقل‌اند نه شاهد؛ اینان عکس مُنْعِم را در آینه نعمت می ‌نگرند و اهل استدلال و فکرند، نه اهل شهود و ذکر. زیرا از مرآت غیر از ارائه صورت کاری ساخته نیست، لذا نه پشت خود را نشان می‌ دهد و نه خود مُنعم را، بلکه فقط عکس او را از یک طرف ارائه می‌ نماید.

گروهی جوانی و دانشجویی را چون شیشه شفاف در برابر دیدگان خود قرار می‌ دهند تا پشت شیشه که پشتوانه نعمت و پشتیبانِ مُتَنعّم است؛ یعنی خود مُنْعِم را مشاهده کنند، نه عکس او را. این گروه صائدِ سامی، اهل بصر و ذکرند که برتر از اهل نظر و فکر خواهند بود.

چنین متنعّم شاهدی کاملاً می‌ یابد که خدای سبحان را بی ‌پرده، آینه، شیشه… نمی‌ توان دید و اگر خدا بخواهد بدون پرده در سلسله جبال ستبر تجلّی نماید، متلاشی می‌ شوند. (فلمّا تَجَلّی ربّه للجَبَل جَعَلَه دکّاً).

چنین جوانِ خاشع و دانشجوی فاضلی چون به محبوب خود نائل آمد، می‌ آرمد، زیرا بی‌تابی و اضطراب و تَجَنُّح به جناح‌ها و تعلّق به تعین‌ها و تَسَمّی به اسامی گونه‌ گون، در اثر گم کردن مطلوب یا گمشدن در طلب است؛ اگر کسی گوهری را گم کند. با اضطراب بالا و پایین، چپ و راست، جلو و دنبال را می‌ کاود، ولی با پیدا کردن آن گوهر کم‌یاب، می ‌آرمد. تنها اضطراب‌ها در اثر ندیدن و نرسیدن به مطلوب ذاتی است، وگرنه طمأنینه به جای دلهره و آرامش به جای تشویش می‌ نشیند. پیام قرآن کریم در این باره چنین است: (أَلا بذکر الله تَطمئنُ القلوب)؛ فقط به یاد خدا دل‌ها آرام می ‌شود. زیرا او محبوب واقعی و مطلوب حقیقی است.

دانشجویان عزیز، فقط با کسی پیوند اعتقادی برقرار کنید که در عین نزاهت از تزمُّن و برائت از تمکّن و قداست از توجّه، در هر زمان و هر مکان و هر جهت حضور دارد. برای تحکیم ارتباط با چنین موجودی، یعنی ذات اقدس خدای سبحان، طیران از زمان و زمین و جهت لازم است و چنین پروازی از باز مردارخوار بر نمی‌ آید.

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد زارع