کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸
ShamsKhabar News
39
دکتر بهرام سبحاني مديرعامل فولاد مبارکه گفت:

ایران می تواند در بین ۱۰ تولیدکننده برترفولاد دنیا باشد

شناسه خبر: 44548 - یکشنبه 20 سپتامبر 2015 - سرویس: فولاد مبارکه, مطالب ویژه - چاپ

در آیین افتتاحیه نخستین همایش بین المللی آهن و فولاد متال بولتن در ایران دکتر بهرام سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه تصریح کرد: باتوجه به عزم و برنامه ریزی دولت، وجود معادن غنی، نیروی انسانی خلاق و بهبود فضای سرمایه گذاری داخلی و خارجی، ایران می تواند جزء ۱۰ کشور برتر تولید کننده فولاد دنیا باشد.

به گزارش پایگاه خبری شمس شهرستان مبارکه ، اولین کنفرانس متال بولتن در ایران با حضور بیش از۳۰ شرکت فعال در زمینه صنعت فولاد و با سخنرانی های طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی، کرباسیان معاون وزیر صنعت معدن وتجارت و بهرام سبحانی رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران و مدیر عامل فولاد مبارکه روز سه شنبه بیست و چهارم شهریور ماه جاری در مرکز بین المللی همایش های کیش برگزار شد

دراین کنفرانس دکتر بهرام سبحانی طی سخنانی با اشاره به تأکید معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در خصوص اراده واستراتژی دولت نسبت به افزایش تولید فولاد کشور، به تبیین وضعیت حال و آینده فولاد ایران، روند روبه رشد تولید این محصول طی ۱۰ سال گذشته و همچنین ظرفیتهایی که برای سرمایه گذاری و افزایش تولید فولاد در کشور ایران موجود می باشد، پرداخت.

وی ضمن تشریح این ظرفیت ها گفت: در ایران ۱۶ معدن سنگ آهن با ظرفیت۵/۴ میلیارد تن موجود است که مهمترین آنها در مرکز و آماده استخراج و بهره برداری هستند.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران با تأکید بر لزوم اجرای طرحهای توسعه صنعت فولاد ایران تصریح کرد: کشور پهناور ایران، ۱۶۴۸۱۹۵ کیلومتر مربع مساحت و ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد. از این میزان جمعیت حدود ۲۷ میلیون نفر نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده می باشد که متوسط سن آنها ۲۸ سال است، فلذا با توجه به معادن غنی و وجود نیروی انسانی خلاق و جوان انتظار می رود که دست یابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد امکان پذیر باشد.

دکتر سبحانی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: رتبه بندی جهانی تولید کنندگان فولاد در دنیا نشان می دهد، در حال حاضر ایران در رتبه چهارده قرار دارد و تا ۱۰ سال آینده با اجرایی کردن پروژه های در دست اقدام و جهش تولید از ۲۰ میلیون تن فعلی به ۵۵ میلیون تن رسیدن به رتبه هشتم را در برنامه خود قرار داده است.

وی افزود: انتظار می رود در ۱۰ سال آینده با توجه به پروژه های در دست اقدام، ظرفیت کنسانتره سنگ آهن به ۶۵ میلیون تن برسد. همچنین ظرفیت موجود گندله سازی از ۲۱ میلیون تن فعلی به ۶۲ میلیون تن و در بخش آهن اسفنجی به ۶۷ میلیون تن و در بخش فولاد خام به ۵۰ تا ۵۵ میلیون تن دست یابیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران با اشاره به آمارهای موجود، سهم ایران در تولید فولاد خام در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا را ۸۰ درصد خواند و تصریح کرد: این در حالیست که اکثر تولید کنندگان در این منطقه نیز تولید کننده مقاطع فولادی می باشند.

مدیر عامل فولاد مبارکه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد مثبت فولاد مبارکه در زمینه صادرات، افزود: امروز بحث کیفیت نقش به سزایی در صادرات محصولات فولادی ایفا می نماید و به همین دلیل است که می بینیم بسیاری از کشورها با توجه به مقوله کیفیت محصولات فولاد مبارکه را درخواست می نمایند.

ایشان در همین رابطه گفت: در سال ۲۰۰۷ میلادی یک و نیم میلیون تن محصولات فولادی صادر شد اما امروز شاهد این هستیم که در سال ۹۳ فقط از شرکت فولادمبارکه یک و نیم میلیون تن محصول به بازارهای رقابتی دنیا صادر شده است و این موفقیت تنها به خاطر کیفیت بالای محصولات فولاد مبارکه است.

وی در ادامه به معرفی و بیان عملکرد شرکت فولاد مبارکه پرداخت و گفت: گروه فولاد مبارکه هم اکنون تولید ۵۰ درصد فولاد ایران را برعهده دارد، فلذا برای حفظ این سهم بازار، در برنامه میان مدت خود دست یابی به تولید ۱۲ میلیون تن و در برنامه بلند مدت، تولید ۲۵ میلیون تن را مد نظر قرار داده است.

وی خاطر نشان کرد: تولید و مصرف فولاد ایران روند روبه رشدی داشته است لیکن در سالهای اخیر مصرف و ساخت و ساز به دلیل رکود کاهش داشته است که مطمئناً با بهبود فضای سرمایه‌گذاری ودیگر شرایطی که پیش از این به آن اشاره شد مجدداً از رشد فزاینده ای برخوردار خواهد شد واین به هیچ عنوان دور از دسترس و انتظار نیست.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان همزمان با برگزاری این همایش، با برپایی غرفه در بخش نمایشگاهی کنفرانس و با عنایت به حضور مدیرعامل، معاونین و برخی از مدیران و کارشناسان بخشهای مختلف شرکت، پذیرای میهمانان داخلی و خارجی بود و ضمن ارایه آخرین دستاوردهای شرکت، فرصتها و مزیتهای سرمایه گذاری در بخش صنعت فولاد ایران و بویژه فولاد مبارکه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

گفتنی است این کنفرانس با هدف معرفی ظرفیت های ایران در صنایع آهن، فولاد و سنگ های معدنی، ارایه اطلاعات مرتبط، تسهیل ارتباطات بین المللی، معرفی آخرین دستاوردها و فناوری های روز دنیا، بررسی نقاط ضعف و قوت و مباحث زیر ساختی، شناسایی بازارهای هدف، سهم بخش خصوصی در این صنایع، برنامه های کلان و درازمدت برای توسعه، تکنولوژی های مناسب با این صنایع و جذابیت ها و مزیت های سرمایه گذاری در حوزه آهن و فولاد ایران برگزار شد.

از مجموع شرکت‌کنندگان در کنفرانس آهن و فولاد ایران ۴۵ درصد ایرانی و ۵۵ درصد خارجی بودند. از بین افراد خارجی شرکت‌کننده در این کنفرانس ۱۵ درصد آسیایی، ۲۰ درصد اروپایی، ۵ درصد از آمریکا و ۱۵ درصد از آسیای شرقی حضور داشتند. ضمن اینکه حدود ۱۷ شرکت نیز در نمایشگاه جانبی کنفرانس غرفه داشتند.

در جریان دو روز برگزاری کنفرانس آهن و فولاد ایران بالغ بر ۳۰۰ مورد مذاکره بین افراد و شرکت‌های مختلف برگزارشد.

sobhani

 

 

طیب نیا:

ایران مستعد ترین کشور حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا برای سرمایه گذاری است

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نخستین همایش آهن و فولاد متال بولتن در ایران گفت: در تمام منطقه خاورمیانه و شمال افریقا، ایران مستعد ترین منطقه برای سرمایه گذاری است

علی طیب نیا که در جمع مدیران، کارشناسان و سرمایه گذاران شرکت های فولاد و معدن دنیا سخن می گفت تصریح کرد: دولت در تلاش است شرایط قابل پیش بینی برای سرمایه گذاران فراهم کند و با اصلاح قوانین به گونه ای برنامه ریزی کند که کمترین هزینه مبادله را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی داشته باشد.

وی یادآور شد: قانون سرمایه گذاری خارجی تمام حمایت ها را از سرمایه گذاران دارد و بهترین قانون پایه ای ایران است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: کشورها و شرکت های حاضر در این همایش می توانند از این فرصت ایجاد شده استفاده حداکثری به عمل آورند.

طیب نیا با بیان اینکه هیات های خارجی از آشنایی با فرصت های همکاری در ایران شگفت زده شده اند افزود: پیشتر شرکتهای خارجی تصور این همه امکانات را نداشتند این در حالی است که ایران سابقه بسیاری در صنایع راهبردی دارد که نقطه عطفی برای سودآوری و رشد اقتصادی خواهد شد.

طیب نیا، صنایع متالورژی را یکی از شاخصهای اصلی برای بررسی رشد هر کشوری دانست و تاکید کرد: آینده این صنعت در ایران امیدوارکننده است به طوری که با رونق در بخش ساخت و ساز و مسکن، تقاضا برای این محصول افزایش می یابد.

وی در عین حال تصریح کرد: برای رسیدن به صنعت فولاد رقابتی، باید به کیفیت، دانش نوین و ارتقای بهره وری توجه بیشتری داشته باشیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی به مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ اشاره کرد و گفت: ایران با ابزار دیپلماسی توانست ضمن تفهیم برنامه های صلح آمیز هسته ای خود، سبب صدور قطعنامه حمایتی سازمان ملل از این برنامه شود که این امر، در نهایت شرایط رشد اقتصادی کشور را نیز فراهم کند.

وی با بیان اینکه شرایط اقتصاد ایران در حال عادی شدن است یادآور شد: به رغم اینکه تحریم ها هزینه هایی سنگینی برای ایران داشت اما منافعی نیز ایجاد کرد که یکی از مهمترین آن ها کاهش اتکای اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی است به طوری که در ۵ ماه نخست سال جاری شاهد مثبت شدن تراز تجاری ایران شدیم.

به گفته وزیر امور اقتصاد و دارایی، لغو تحریم باعت افزایش درآمدها و رشد فروش نفت می شود و در عین حال شرایط استفاده از منابع مالی خارجی فراهم خواهد شد.

وی یادآور شد: این شرایط نباید باعث تکرار اشتباهات گذشته شود بلکه باید بتوانیم بخش خصوصی را توسعه دهیم تا شرایط رشد پایدار فراهم شود.

به گفته وی غلبه سیستم مالی دولتی در شرکتهای سنگ آهنی، مانعی برای رشد حضور شرکت های خصوصی در این بخش شده است.

طیب نیا همچنین به دستاوردهای اقتصادی دولت اشاره کرد و گفت: در مدت ۲ سال گذشته نرخ تورم از ۴۵درصد به کمتر از ۱۴درصد کاهش یافته و این بهبود تا آخر سال ادامه می یابد تا در نهایت به هدف نرخ تورم تک رقمی دست یابیم.

وی همچنین گفت: در حالی که رشد اقتصادی در دو سال متوالی پیش از دولت یازدهم، منفی بود اما در سال ۹۳ برای ۴ فصل متوالی به رشد مثبت اقتصادی دست یافتیم.

 

کرباسیان در کنفرانس متال بولتن خبر داد:

سرمایه گذاری ایران برای دستیابی به ظرفیت ۵۲ میلیون تن فولاد

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: ایران تا سال ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد خام را به بیش از ۵۲ میلیون تن افزایش خواهد داد.

مهدی کرباسیان که در مرکز همایش های جزیره کیش و در مراسم افتتاحیه نخستین همایش بین المللی آهن و فولاد متال بولتن در ایران سخن می گفت تصریح کرد: در بخش کنسانتره سنگ آهن نیز برنامه دستیابی به ظرفیت تولید ۶۶٫۲ میلیون تن و گندله سنگ آهن ۸۲٫۸ میلیون تن پیش رو قرار دارد.

وی ایران را یکی از امن ترین کشورهای حوزه خاورمیانه و شمال افریقا (MENA) ذکر کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد خام ایران ۱۶ میلیون تن (به روش احیای مستقیم)، سنگ آهن کنسانتره ۳۶٫۸ میلیون تن، گندله سنگ آهن ۲۲ میلیون تن و احیای مستقیم آهن ۱۶ میلیون تن است.

وی با بیان اینکه در ۶ ماه آینده ظرفیت تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن به ترتیب ۴ و ۲٫۵ میلیون تن افزایش می یابد اظهار داشت: ایران در هفت ماه ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۹٫۶ میلیون تن فولاد تولید کرد که این رقم ۴۶درصد از مجموع تولید این محصول در منطقه منا محسوب می شود.

به گفته معاون وزیر صنعت معدن و تجارت ایران در حالی که در ماه جولای(تیر-مرداد) جاری بیش از ۱٫۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرد، کشورهای این منطقه همچون عربستان با تولید ۵۶۰هزار تن و مصر با ۴۶۵ هزار تن در جایگاه دوم و سوم حوزه منا قرار گرفتند.

وی درباره جایگاه ایران در ذخایر منابع طبیعی و هچنین نیروی انسانی ماهر در بخش سنگ آهن و فولاد گفت: ایران در ۵ سال آتی برای کشف ذخایر جدید سنگ آهن ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.

به گفته کرباسیان برنامه اکتشاف ۲۰۰هزار کیلومتر مربعی در ایران که از زمستان دو سال گذشته آغاز شده میزان ذخایر معدنی ایران از جمله سنگ آهن را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

کرباسیان میزان ذخایر قطعی سنگ آهن ایران با اکتشافات فعلی را ۲٫۷ میلیارد تن اعلام و در عین حال تأکید کرد: در این میان معادن سنگ آهن سنگان ۱٫۲ میلیارد تن، گل گهر یک میلیارد تن و چادرملو ۲۰۰ میلیون تن ذخیره دارند.

رییس هیأت عامل ایمیدرو از پوشش سرمایه گذاری های بخش معدن و صنایع معدنی ایران از سوی سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمکهای فنی و اقتصادی ایران خبر داد و گفت: در بخش زغال سنگ به عنوان پشتوانه تولید فولاد به روش کوره بلند نیز ۲۲۴ میلیون یورو سرمایه گذاری مورد نیاز است.

رییس هیأت عامل ایمیدرو به سرمایه گذاریهای جدید ایمیدرو در سواحل جنوبی ایران اشاره کرد و گفت: ۶٫۸ میلیارد یورو در این مناطق سرمایه گذاری خواهد شد که سهم چابهار ۳٫۱ میلیارد دلار، سهم بندرعباس ۳ میلیارد دلار و سهم منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان ۸۰۰ میلیون دلار است.

به گفته وی برای طرح های نیروگاه های بندرعباس و منطقه صنایع انرژی بر پارسیان و الکترود گرافیتی در مجموع یک میلیارد و ۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب می شود .

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با مقایسه نرخ انرژی بین کشورهای امریکا، ترکیه و ایران اظهار داشت: نرخ بنزین در ایران ۲۹ سنت است که این رقم ۵۵درصد کمتر از امریکا و ۸۱درصد کمتر از ترکیه است. علاوه بر این گاز طبیعی در ایران با نرخ ۴سنت عرضه می شود که ۵۸درصد کمتر از امریکا و ۸۹درصد کمتر از ترکیه محسوب می شود.

به گفته وی هزینه برق (هر کیلو وات ساعت)در ایران ۳سنت است که ۲۸درصد کمتر از امریکا و ۷۵درصد کمتر از ترکیه است.

رییس هیأت عامل ایمیدرو با رشد ۱٫۲ میلیارد نفری در جمعیت شهرنشینی دنیا تا سال ۲۰۳۰، مصرف مواد معدنی و محصولات آن از جمله فولاد افزیش بیش از پیش خواهد یافت که کشور چین همچنان بزرگ ترین تولیدکننده فولاد خواهد ماند.

وی ادامه داد: کشورهای چین، هند و خاورمیانه از جمله پیشروهای تولید فولاد به شمار می آیند.

رییس هیأت عامل ایمیدرو رقم سرمایه گذاری ایران تا افق سال ۲۰۲۰میلادی برای حوزه های معدن و صنایع معدنی را ۲۶ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۹ میلیارد دلار طرح در دست اجرا قرار دارد.

متال بولتن:

ایران شرایط تولید رقابتی فولاد را دارد

مدیر رویدادهای متال بولتن گفت: ایران از شرایط تولید رقابتی مواد معدنی و فولاد برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، لوک گیبسون که در حاشیه نخستین همایش متال بولتن با خبرنگاران در جزیره کیش سخن می گفت تصریح کرد: ایران با توجه به وجود نیروی انسانی ماهر، انرژی مورد نیاز و مواد معدنی شرایط لازم برای تولید محصولات صنایع معدنی از جمله فولاد را دارد.

وی با مقایسه کنفرانس برگزار شده در چین و ایران اظهار داشت: ایران آینده بهتری نسبت به دیگر کشورهای منطقه برای توسعه معدن و صنایع معدنی در اختیار دارد.

مدیر رویدادهای متال بولتن درباره آینده سرمایه گذاری در بخش معادن و صنایع معدنی ایران اظهار داشت: با لغو تحریم ها شرایط شفاف تر و زمینه مناسب تری برای سرمایه گذاری فراهم خواهد شد و پس از آن میتوان تحلیل دقیق تری دراین باره ارایه داد.

گیبسون اظهار داشت: به رغم آشفتگی در بازارهای جهانی در حوزه عرضه و تقاضا، ایران به سبب در اختیار داشتن برنامه های رشد اقتصادی، از شرایط مناسبی برای مصرف مواد و تولیدات معدنی برخوردار است.

وی در عین حال به وضعیت بازار جهانی مس اشاره کرد و گفت: با کاهش تولید مس در جهان و تعطیلی تعدادی معدن مس از سوی شرکت گلنکور به زودی بازار جهانی شاهد برگشت قیمت تولیدات مس خواهد شد.

گیبسون درباره بازار سنگ آهن و حضور بازیگران جدید در این بخش گفت: شرکتهای بزرگ این حوزه از جمله ریوتینتو و بی.اچ.بی بیلیتون با زیرساخت هایی که ایجاد کرده اند به سمت رقابت بیشتر پیش خواهند رفت.

وی ادامه داد: به زودی تقاضا برای سنگ آهن و زغال سنگ افزایش می یابد و در این میان زغال سنگ آینده مناسبی را خواهد داشت.

مدیر رویدادهای متال بولتن در پایان سخنانش خبر داد که پس از این همکاری با ایمیدرو در بخش آهن و فولاد، متال بولتن برنامه ای نیز برای بخش آلومینیوم و دیگر فلزات پایه در ایران پیش رو دارد.

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد