کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹
ShamsKhabar News
39
رئيس بازرسي فني ماشينهاي دوار و تجهيزات عمومي فولاد مبارکه خبر داد:

بومی سازی قطعه خط تولید در شرکت فولاد مبارکه

شناسه خبر: 31535 - یکشنبه 14 ژوئن 2015 - سرویس: فولاد مبارکه - چاپ

با طراحی و ساخت سیستم حفاظتی پایش وضعیت تجهیزات دوار، فولاد مبارکه از واردات این سیستم ها بصورت کامل بی نیاز گردید. این سیستم که بر روی تجهیزات دوار حساس خطوط تولید نصب میگردد علاوه بر پایش پیوسته وضعیت تجهیز ونمایش آن در اتاق کنترل از توقفات ناگهانی و ایجاد خرابیهای ناخواسته جلوگیری مینماید.

به گزارش پایگاه خبری شمس شهرستان مبارکه، محسن کفیل رئیس بازرسی فنی ماشینهای دوار و تجهیزات عمومی با اعلام این خبر گفت : امروزه با پیشرفتهایی که در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات مکانیکی , الکترونیکی و الکتریکی در صنایع مختلف و پیشرفته دنیا بوجود آمده است و با توجه به حساسیت بسیاری از تجهیزات در روند تولید کارخانجات, نیاز روز افزونی به نگهداری صحیح و بکارگیری درست از این تجهیزات در صنایع احساس می شود از این رو همزمان با پیشرفت دستگاهها و تجهیزات صنعتی و به موازات آن علوم و تکنولوژیهای نوین در امر نگهداری و تعمیرات جهت استفاده بهینه و حفاظت مناسب از تجهیزات حساس و نیز کوتاهتر کردن روند تعمیرات و زمان توقف خطوط تولید، روشهای متعددی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از آنها استفاده از سیستم های اندازه گیری حفاظتی اعلام هشدار (Alarm) یا توقف (Tripp) در صورت بروز نقص یا اشکال فنی در دستگاههای حساس صنعتی است.

ایشان با بیان اینکه یکی از این سیستم ها، سیستم حفاظت ارتعاشی (Monitoring & Protection Vibration Sys.) می باشد افزود: در این سیستم با قراردادن سنسورهای ارتعاشی در محل های حساس و مناسب و اندازه گیری و ارسال مقادیر overall مربوط به این سنسورها توسط یک واحد محلی نصب شده در کنار تجهیز به اتاق کنترل و نمایش و ثبت این مقادیر ، می توان وضعیت تجهیز را بطور پیوسته مانیتور کرد و در صورت بروز اشکال با اعمال هشدار یا توقف از به عیب افتادن بیشتر تجهیزات جلوگیری نمود.

وی خاطر نشان کرد: طراحی و ساخت این سیستمها مستلزم دسترسی به تکنولوژی مربوطه در سه حوزه مکانیک، الکترونیک و نرم افزار میباشد که لازمه آن داشتن دانش فنی بالا در مباحث تخصصی متعددی است . از جمله این مباحث میتوان به برداشت دادههای ارتعاشات ،پردازش سیگنالهای ارتعاشی در دو حوزه زمان و فرکانس ، حذف نویز ، فیلترینگ ، انتگرال گیری دیجیتال و آنالوگ و پایداری تغذیه اشاره کرد .

محسن کفیل افزود: با توجه به وجود مبانی دانش فنی در زمینه های فوق در بازرسی فنی ماشینهای دوار پروژه طراحی و ساخت این سیستم در سال ۹۰ تعریف شد . در ابتدا تحقیقاتی در مورد نمونه های مشابه خارجی انجام شد. .سپس با الگو گیری از آنها مراحل طراحی اولیه نرم افزار و سخت افزار آماده و شبیه سازی و رفع عیوب اولیه انجام گردید. در مرحله بعدی طراحی PCB و Schematic سخت افزار نهایی شده و آماده سازی ۳ عدد بورد اولیه بعنوان نمونه پیگیری شد.در ادامه کار مونتاژ و تست نهایی سخت افزار و نرم افزار سیستم و رفع عیوب و نواقص مشاهده شده انجام و نمونه اولیه ساخته شد .این نمونه اولیه بعنوان تست با هماهنگی واحد به موازات سیستم خارجی بر روی یکی از پروسس فنهای گندله سازی نصب و بمدت ۴ ماه تحت مراقبت و مقایسه قرار گرفت و در طی این مدت کلیه اشکالات مشاهده شده مرتفع گردید. پس از طی مراحل تست کارگاهی کیفیت سیستم بطور کامل توسط بهره بردار مورد تایید قرار گرفت .

در همین رابطه نوید بهشتی کارشناس بازرسی فنی ماشینهای دوار و تجهیزات عمومی نیز گفت: مشخصات فنی این سیستم در رده بهترین سیستم های روز دنیا میباشد . از جمله این مشخصات محدوده فرکانسی ۱HZ تا ۲۰HZبا دقت و حساسیت بسیار بالا، قابلیت محاسبه، اندازه گیری و نمایش مقادیر ,Peak ,OverallPeak To Peak سیگنال، انتگرال اول و انتگرال دوم سیگنال (Acceleration & Velocity & Displacement)، قابلیت تنظیم سطوح هشدار و خطر در محل توسط کلیدهای تعبیه شده بر روی دستگاه و اختصاص دو رله جهت اعمال آلارم یا توقف تجهیز در صورت عبور سطح ارتعاشات از مقادیر مشخص شده برای آن، خروجی کالیبره شده جریان ۴-۲۰mA به ازای هر سنسور جهت ارتباط با PLC در اتاق کنترل و ماژول تغذیه سوئیچینگ میباشد

با توجه به تکنولوژی بالای بکار رفته در این سیستمها و در انحصار بودن آنها در دست چند شرکت خارجی محدود بومی سازی آنها در شرایط تحریمی کشور بسیار حائظ اهمیت میباشد. علاوه بر این تکنولوژی بالا باعث قیمت زیاد نمونه های خارجی میباشد که هزینه تمام شده نمونه داخلی ۲۰ درصد مشابه خارجی است از طرفی باتوجه به اینکه این سیستم کاربرد حفاظتی دارد بر روی ماشین آلات دوار کاربرد عمومی داشته و قابلیت نصب بر روی تمامی تجهیزات دوار فولاد را دارا میباشند.

وی افزود: با توجه به گذراندن تمام مراحل تست چه در نواحی و چه در بازرسی فنی ساخت ،آماده سازی ،تست و کالیبراسیون ۳۰ سری از کارتهای طراحی شده در داخل مجموعه انجام شد که نصب آنها با صدور درخواستکار و با توجه به گردشکار آماده شده در نواحی متقاضی قابل اجرامیباشد. تاکنون بازرسی فنی اقدام به نصب یا جایگزینی این سیستم با نمونه های خارجی معیوب و یا غیر قابل تهیه بر روی برخی تجهیزات حساس در نواحی تولیدی نموده است. به عنوان مثال میتوان به نصب و راه اندازی این سیستم بر روی پروسس فن ۲ واحد گندله سازی، فن air classifier شماره یک گندله سازی، کولینگ تاورهای A و B واحد تکمیل تختال، کولینگ تاور شماره ۶ مجموعه کولینگ تاورهای ده تایی توزیع آب، کمپرسور FA51 واحد احیاء مستقیم اشاره نمود. همچنین نصب و راه اندازی این سیستم بر روی برخی تجهیزات دیگر نظیر کمپرسورهای مدول E و F واحد احیاء مستقیم، فن دمنده B01 واحد احیا مستقیم نورد پیوسته سبا و دیگر پروسس فنهای واحد گندله سازی در دست بررسی و اقدام میباشد.

ایشان با اشاره به مزایای اجرای این پروژه تصریح کرد: با تکمیل این پروژه علاوه بر بومی سازی و در اختیار گرفتن دانش فنی ساخت این سیستمها در داخل فولاد مبارکه و رفع وابستگی به خارج از مجموعه ، بالغ بر ۸۰ درصد صرفه جویی ارزی و ریالی صورت گرفته است.این رقم به غیر از هزینه های نگهداری ، رفع عیوب و ارتقاء این سیستمها میباشد که با درنظر گرفتن آنها مقدار صرفه جویی بیش از ۸۰ درصد نیز خواهد بود که با توجه به وجود حدود ۶۰۰ تجهیز دوار حساس در فولاد مبارکه پیش بینی میشود بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال صرفه جوئی در ۳ سال آینده داشته باشیم. مضاف بر این صرفه جویی ناشی از جلوگیری توقفات ناگهانی در خطوط تولید در مقایسه با صرفه جویی ریالی خود دستگاه رقمی بسیار بیش از ارقام ذکر شده خواهد بود.

محسن کفیل رئیس بازرسی فنی ماشینهای دوار و تجهیزات عمومی در خاتمه از همکاری مدیریت بازرسی فنی اتوماسیون و ابزار دقیق و همچنین کلیه همکاران در مجموعه بازرسی فنی اتوماسیون و ابزار دقیق خصوصاً رئیس و کارکنان آزمایشگاه الکترونیک و نیز کارشناسان نواحی تولیدی که در روند طراحی و نصب و راه اندازی این سیستم همکاری داشتند، تشکر و قدردانی کرد.

foolad1

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد