کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹
ShamsKhabar News
39
در مراسم افتتاحيه نمايشگاه اولين اجلاس معدن و صنايع معدني

وزیر صنعت،معدن و تجارت: فولاد مبارکه اصفهان صنعت سبز کشور است

شناسه خبر: 31049 - شنبه 6 ژوئن 2015 - سرویس: فولاد مبارکه - چاپ

اولین اجلاس معدن و صنایع معدنی با موضوع «سرمایه گذاری» و با حضور مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکترکرباسیان معاون وزیر و رییس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران، معاونین وزرای اقتصاد و راه، دکتر سبحانی مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان و ۱۱۸ نفر از ۴۰ شرکت خارجی و حدود یک هزار نفر از ۲۳۰ شرکت داخلی در محل برگزاری همایشهای بین المللی برج میلاد تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری شمس شهرستان مبارکه به نقل از خبرنگار فولاد در مراسم افتتاحیه نمایشگاه این اجلاس، نعمتزاده که به همراه جمعی از میهمانان خارجی و داخلی از غرفه فولاد مبارکه بازدید مینمود از فولاد مبارکه بعنوان صنعت سبز کشور یاد کرد و گفت: این شرکت در کنار توسعه خطوط تولید خود به مباحث زیست محیطی و مسئولیتهای اجتماعی توجه ویژه ای دارد که قابل تقدیر است.

ایشان طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این اجلاس نیز گفت : کشور ما از ذخایر معدنی بسیاری برخوردار است و اگرچه که فعالیتهای خوبی در گذشته برای اکتشاف مواد معدنی کشور صورت گرفته است، اما به هیچ عنوان این اقدامات برای دست یابی به اهداف و آرمانهای صنعت فولاد کشور کافی نیست. هنوز مجموع فعالیتهای اکتشافی و بهره برداری از معادن کشور از ۷ درصد کل مسافت سرزمین ما کمتر است اگرچه که کل مسافت کشور ما دارای معادن نیست ولی قطعاً این میزان هم نمی تواند برای رشد و توسعه کافی باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد : مطالعات جدید و تکمیل طرحهای جدید در دستور کار قرار گرفته است ولی این راضی کننده نیست به همین دلیل با آزادسازی ۸۰ درصد از پهنه های سرزمین کشور که پیش ازاین بصورت بلوکه و غیرقابل اکتشاف و بهره برداری بودند، از فعالان و سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت بعمل آوردهایم و فعالیتهای جدیدی را آغاز نموده ایم در کنار این اقدامات از سازمان ایمیدرو درخواست کردیم مسئولیت اکتشاف در پهنه ای بالغ بر حدود ۲۰۰هزار کیلومتر مربع را برعهده گیرد.

نعمت زاده با بیان اینکه تاکنون ۴۰ میلیارد تن ذخایر معادن فعال شناسایی شده است اظهار داشت: با تکمیل طرحها و برنامه های مذکور یک افزایش ۵۰ درصدی در این زمینه را شاهد خواهیم بود البته این در صورتی محقق میگردد که اکتشافات حتماً انجام شود.

وی افزود: علی رغم رکود نسبی در فعالیتها و قیمت مواد معدنی، در بخش صنعت در سال ۹۳ شاهد رشد ۱۰ درصدی ارزش افزوده بودیم.

وزیر صنعت معدن و تجارت شرایط رکود حاکم بر بازار فعلی را بهترین زمان برای سرمایه گذاری خواند و تصریح کرد: تجربه نشان داده است در فعالیتهای عمده مانند معدن و صنایع معدنی و همچنین صنایع نفت وپتروشیمی بهترین زمان برای سرمایه گذاری، همین الان است تا وقتی که به تولید می رسیم تقریباً اوج قیمت حاصل شود و بازگشت سرمایه و محصول مناسبی را شاهد باشیم.امسال پیش بینی می کنیم ۴۵۰میلیون تن مواد معدنی استخراج کنیم که البته باز هم نسبت به کشورهای توسعه یافته عقب تر هستیم ولی به هرحال از رشد خوبی برخوردار خواهیم شد. از این میان حداقل استخراج ۶۵ میلیون تن سنگ آهن، حدود ۲۰۰میلیون تن سنگ آهک، ۵۰میلیون تن سنگ مس و ۲۰ میلیون تن انواع سنگ ساختمانی خواهد بود.

وی از برنامه تولید ۱۸ میلیون تن فولاد خام ، ۷۰ میلیون تن سیمان، ۴۱۰ میلیون تن کاشی و سرامیک و ۱٫۳میلیون تن شیشه جام و فلوت در سال جاری خبر داد و افزود : در تولید فولاد خام اکنون رتبه چهاردهم دنیا را به خود اختصاص داده ایم و در کاشی و سرامیک رتبه چهارم را داریم .

ایشان در راستای تقویت هر چه بیشتر بخش معدن چهار اولویت تکمیل اکتشافات ، سرمایه گذاری در معادن بزرگ سنگ آهن، سنگ مس،سرب و روی و همچنین تولید و تأمین ماشین آلات معدنی و توجه به بازارهای بیرونی را از اهم اولویتهای در نظرگرفته شده برای توسعه معدن و ایجاد ارزش افزوده بیشتر دراین زمینه برشمرد و گفت چنانچه بخش خصوصی وارد فعالیت شناسایی معدن و موفق به اکتشاف شود قطعاً معدن و بهره برداری از آن بنام آن سرمایه گذار ثبت خواهد شد.

نعمت زاده خاطر نشان کرد: ما باید در زمینه دانش فنی معدن و صنایع معدنی نیز بتوانیم به صدور دانش فنی برسیم همانگونه که در خصوص تکنولوژی آهن اسفنجی به این خودباوری رسیده ایم. نباید فراموش کنیم که مرزهای ما مرزهای جهانی است .کشوری که فقط به مرزهای داخلی توجه کند قطعاً در کوتاه مدت محکوم به شکست است و نمی تواند رشد اقتصادی بالایی را به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون فرصتهای سرمایه گذاری خوبی در مرزهای آبی کشور فراهم گردیده است اظهار داشت : دربوشهر ، چابهار ، جاسک اقدامات خوبی در حال طراحی و انجام است.

ایشان با اشاره به ضرورت حمایت مالی از فعالیتهای معدنی اذعان داشت: خوشبختانه صندوق توسعه ملی فعال شده است اما در بخش معدن کمتر شاهد فعالیت بخش خصوصی بوده ایم که این هم در اولویت است که بتوانیم برای توسعه معادن از منابع ارزی و قدری هم ریالی استفاده کنیم و از منابع داخلی به سمت صندوق توسعه ملی روی آوریم، ضمن اینکه امیدواریم باگشایشی که انشاء اله در فضای بین المللی بوجود خواهد آمد با استفاده از سرمایه گذاری های خارجی در این راه گامهای مؤثری برداریم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش مقررات مربوط به معادن گفت: جهت تسهیل امور و دادن اختیارات به بخش خصوصی و سرمایه گذاران این عرصه و همچنین کاهش بورکراسی و حمایتهای مالی اقداماتی صورت گرفته است چنانچه به دولت و مجلس پیشنهاد داده ایم. همانگونه که بخش کشاورزی و صادرات ما در این زمینه از معافیت مالیاتی بر در آمد برخوردار است درصورت تصویب، طی لایحه ای اصلاحی بخش معدن هم از پرداخت مالیات بر درآمد معاف گردد تا زمینه لازم برای توسعه هرچه بیشتر معادن فراهم آید.

وی تصریح کرد: معدن یکی از بخشهای مورد حمایت مقام معظم رهبری، مجلس و دولت است و ماهم بعنوان خدمتگذار برخود لازم می دانیم هرکاری که به رشد کمی و کیفی در این زمینه منجر می شود انجام دهیم.

وزیر صنعت معدن و تجارت در خاتمه سخنان خود تصریح کرد: همه این اقدامات و برنامه ها میسر نمی گردد، مگر در زمانی که همه فعالان، اندیشمندان، سرمایه گذاران، شرکتهای مهندسی و پیمانکاری آستین همت بالا بزنند و وارد گود شوند. به خاطر داشته باشیم اشتغال ۱۳۰هزار نفر در بخش معدن رقم قابل قبولی نیست با استفاده از ظرفیتهای موجود در بخش معدن هم می توانیم ارزش افزوده هم فرصتهای شغلی به مراتب بالاتری برای این مرز و بوم بوجود آوریم و زنجیره صنعت را تکمیل کنیم.

اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران به اهداف تعیین شده دست یافت

معاون توانمند سازی و برنامه ریزی ایمیدرو در مراسم اختتامیه اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران از دستیابی این سازمان به اهداف تعیین شده این همایش خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر خرمی شاد در پایان نخستین اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: ایمیدرو با برگزاری این همایش، ۲ هدف شامل آشنایی سرمایه گذاران خارجی با جذابیت های سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی و نیز آشنا شدن شرکت های معدنی و صنایع معدنی داخلی با شرکت های خارجی را دنبال کرد که خوشبختانه به این اهداف دست یافت.

معاون توانمند سازی و برنامه ریزی ایمیدرو با بیان اینکه در سال ۹۴ جهش اساسی در بخش معدن و صنایع معدنی رخ خواهد داد گفت: در سال جاری، ایمیدرو به بخش خصوصی نگاه ویژه ای خواهد داشت و حمایت های بیشتری ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: در سال ۹۳، بیش از ۱۶۳۰میلیارد تومان در پروژه های ایمیدرو هزینه شده که ۱۰۵۰ میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی تامین شده است.

به گفته خرمی شاد، اجلاس معدن و صنایع معدنی در سال های بعد با شکوه تر برگزار می شود.

f1

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد