کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
ShamsKhabar News
39

امام جمعه اصفهان: مرگ بر آمریکا آیه قرآن نیست

شناسه خبر: 282 - یکشنبه 29 سپتامبر 2013 - سرویس: اخبار ایران و جهان - چاپ

از آنجایی که نمی‌توان هم دوست بود و هم دشمن و با توجه به رویه ای که در این روزها بر سر راه روابط ایران و آمریکا قرار گرفته است توجه‌ها به این سو رفت که ایرانی‌ها که  سال هاست با شعار«مرگ بر آمریکا» انس گرفته اند چگونه می توانند به یکباره این شعار را بدرود گویند.در همین راستا با حجت الاسلام محمد تقی رهبر امام جمعه اصفهان گفت و گو کردیم که سال ها تریبون برائت از آمریکا را در دست داشته است و سوال اول را با همین دیدگاه پرسیدیم:

باتوجه به روندی که در رابطه کشورمان با آمریکا در جریان است به نظر شما این اقدامات به حل چالش‌ها میان دو کشور می انجامد؟
این که بخواهیم  طوری نشان دهیم که با چندتا مذاکره تمام مشکلات حل شود و رابطه ما با آمریکا درست شود، خیر این‌گونه نیست. زیرا یا آمریکا باید از اصولشان دست بردارند و یا جمهوری اسلامی ایران که امکانپذیر نیست زیرا آمریکا  اسرائیل را خط قرمز خود می داند و مانیز به شعار امام که فرمودند اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود، اعتقاد داریم.

با این تفاسیر ایران و آمریکا چگونه باید کنار بیایند؟
آمریکا روح استکباری و سلطه جویی دارد و نباید خیلی به آن هاخوش بین باشیم ولی می‌توانیم حساسیت‌ها و تنش‌ها را کم کنیم و از اصول کوتاه  نیاییم و با دیپلماسی نرم ورود کنیم تا تنش‌ها را کم کنیم.

اقدام برخی افراطی ها در برخورد با روند سخنان و مذاکرات دکتر روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
همانطور که رهبری فرمودند به آمریکا اعتمادی نیست ولی آن‌ها نیز منافعی در جهان دارند که با کاهش درگیری‌ها می‌توان کاری کرد تا آمریکا از آزار و اذیت خود کم کند.باید با لبخند‌های سیاسی این مشکلات را حل کرد تا یک سری سلسله موارد را حل کرد  و آمریکا نیز تحریم‌ها یش را علیه مردم ایران کم کند. آمریکا ۵۰ سال در ایران دخالت کرده است و باید از ایران عذر خواهی کند.از سویی نیز  روابط را باید به سمتی ببریم که مانند کشورهای سوئد و سوئیس یا غیره ارتباط داشته باشیم.

این روند چگونه میسر می شود؟
با برخوردهای ملایم و سیاسی کاری و این یعنی دیپلماسی.

اگر رابطه با آمریکا حل شود مشکل ایران و صهیونیست‌ها نیز تمام می‌شود؟
آمریکا با اسرائیل تفاوت دارد و یک کشور معتبر در جهان است ولی اسرائیل یک غده سرطانی و ضد اسلام است ما آمریکا را نفی نمی‌کنیم همانطور که آقای اوباما گفته بود ما به دنبال براندازی جمهوری اسلامی نیستیم و با نرمش می‌توان روابط را درست کرد.

روابط درست بشود مشکلات این دو کشور حل شدنی است؟
البته باید توجه داشت خیلی راه مانده تا رابطه تبدیل به روابط شود و تبادل سفیر صورت گیرد ولی در کل ایران از مواضع نباید کوتاه بیاید و مشکلات را کم کند و سیاست، سیاست کاهش است.

به گفته شما اگر این روابط به سطح تبادل سفرا برسد، تکلیف آرمان‌ها و شعار «مرگ بر آمریکا» که سال‌هاست نقل محافل است چه می‌شود؟
ما مدتی شعار مرگ بر شوروی نیز سر می‌دادیم و اگر رابطه ایران و آمریکا مثل روسیه شودو آمریکا حسن نیت نشان دهد،این مشکل نیز حل می شود.در ضمن آیه قران نازل نشده است که شعار مرگ بر آمریکا را همیشه سردهیم و همانطور که در آن روزها با روس‌ها برخورد کردیم و دیگر شعار ندادیم با آمریکا نیز‌‌ همان طور برخورد می‌کنیم.

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد زارع