کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹
ShamsKhabar News
39

معرفی شهرستان مبارکه

شناسه خبر: 253 - یکشنبه 29 سپتامبر 2013 - سرویس: شهرستان مبارکه, مطالب ویژه - چاپ

پرتال جامع شهرستان مبارکه ، مبارکه در فاصله ی ۶۵ کیلو متری جنوب غربی اصفهان و بین ۵۱ درجه و ۱۳ دقیقه ی و ۵۱ درجه و ۴۸ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۳ دقیقه و ۳۲ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی واقع گردیده است

مساحت شهرستـــــان معادل ۱۰۱۸ کیلومتر مربع است ( معادل ۹۵ /۰ در صد کل اســـــتان ) و از نظر موقعیت، از شمــــــال به شهرستان فلاورجان، از شرق به شهرستان های شهر رضا و اصفهان، از جنوب بـــه شهرستان شهرضا و استان چهار محال بختیاری و از غـــــرب به شهرستان لنجان محــــــــدود شده است. توپو گرافی عمومی شهرستان بصورت دشت است و شیب عمومـی آن عمدتا از سمت جـــنوب بطرف شمال می باشد.
شهرستان مبارکه
گفتنی است که اکثر مردم مبارکه در مشاغل اداری،فنی ،خدماتی ،کشاورزی، تجاری،صنعتی،تولیدی و دامپروری مشغول به خدمت می باشند.شهر مبارکه دارای محلات اقماری :از جمله قهنویه،سرارود،شیخ آباد ،دهنو،درچه کلماران،نصیرآباد،اسماعیل ترخان،نهچیر،سجادیه ،محمدیه و محلات صفائیه می باشد.

همچنین در اطراف شهر مبارکه ۴شهر با نام های کرکوند،دیزیچه،زیباشهر،طالخونچه و شهر جدید مجلسی می باشد که با احتساب این ۴ شهر جمعیت شهرستان مبارکه بالغ بر ۱۳۴۹۳۸ نفر و وسعتی در حدود ۱۰۹۴ کیلومتر مربع می باشد

شهرستان مبارکه

موقعیت تاریخی شهر

مبارکه در اصل سرزمینی سبز وخرم است که از قدیم الایام مورد توجه بوده و به خاطر موقعیت آب و هوای مناسب تجمع بشر در آن باعث ایجاد تشکیلات جمعیتی شده است.بنای مبارکه در عهد شاه عباس شروع شده و در ابتدا نام امین آباد را بر خود داشته است و این نام تا اواخر قرن ۱۳ قمری به این محل اطلاق می شده است.نام امین آباد به واسطه خدماتی بود که امین السلطان وزیر شاه صفی انجام داده است که به پاس صداقت و حسن عمل او قناتی نیز به نام وی احداث گردید و همین قنات موجب شد تا اولین طایفه در این محل مستقر شوند و سپس در اطراف آن حصارهایی ایجاد و دروازه هایی به منظور رفت و امد در شهر تعبیه گردید.
در اواخر قرن ۱۳ قمری (مبارک) غلام مریم بیگم زوجه احمد خان گیلانی و عمه شاه عباس صفوی به دستور بانوی خود مامور به آبادی این محل گردید.مریم بیگم جهت نامگذاری این محل به پاس خدمات مبارک از قرآن کریم اسستخاره نمود که آیه ۳۰ سوره قصص مشاهده و بدین جهت به نام مبارکه متبرک و تغییر نام داده است.
کتیبه تختگاه ( دوره شاه آبادی ) بارچان حاکی ازآن است که شاهان صفوی از منطقه برای شکار و اقامت استفاده می نموده اند . این منطقه در زمان شاه صفی ( ششمین پادشاه صفوی ) شکارگاه بوده و قنات و قلعه ای بنام ” قلعه شکار” ( صفی آباد ) در آن احداث شده که اولین اثر انسانی بازمانده در آن است . آثار این قلعه تا چندین سال پیش وجود داشته و پیرمردان محلی از قول پدرشان ذکر می کنند که حدود ۱۳۹ سال پیش ، ستونهای سنگی قلعه مذکور برای ساختن حمامی بکار رفته است و بنام حمام نو  هنوز باقی است و واجد ارزش نگاهداری می باشد . آسیاب مبارکه نیز دارای قدمت است.
مبارکه در گذشته دارای قلعه های مشهوردیگری همچون قلعه ابراهیم آباد ، قلعه شاهزاده ، قلعه جنت آباد ، قلعه باقر آباد ، قلعه علی آباد ، قلعه نقی آباد، قلعه کمال آباد و مزرعه نصیر آباد بوده که متاسفانه بعد از سلطه افغانها بر اصفهان بر اثر هجوم آنان تخریب گشته و فقط قلعه سلیمان آباد باقی مانده که دارای برج و با روی محکمی بوده و امکان حمله افغانها به آن وجود نداشته است.
مبارکه به علت سرسبزی و خرمی و وجود چشمه سارهایی در اطرافش ییلاق عشایر بوده و در دوره قاجاریه بالا خص در طی حاکمیت ظل السلطان بر اصفهان مورد توجه بوده است . زندان ظل السلطان در اکبر آباد یکی از عناصر تاریخی بشمار می آید.
بطور کلی آثار باقی مانده در منطقه علیرغم وجود قلعه های متعدد نوشته بر سنگ قبر امامزاده هاآسیابها و دیگر آثار به زمان های دور مرتبط نمی شود ولی وجود طبیعت سرشار از زیبایی ولطافت زاینده رود نشانه سابقه بسیار طولانی منطقه است و پیدایش مزارع و آبادیها و مکان های جمعیتی همزمان با قدمت طبیعت منطقه می تواند باشد .

کارخانه ها و شرکتهای صنعتی شهرستان :

مجتمع فولاد مبارکه – شرکت نسوز – کارخانه قند نقش جهان – فولاد آلیاژی – پلی اکریل – صنایع هفتم تیر – کارخانه چینی زرین – شهرک صنعتی مبارکه – شرکت فولاد ماهان – کارخانه سیمان سپاهان –  و ….
شهرها و روستاهای  اطراف مبارکه :
کرکوند – دیزیچه – زیباشهر ( خولنجان – لنج – آدرگان ) – طالخونچه –  درچه – وینچه –
حسن آباد – مجلسی – احمدآباد – بارچان – سیاهبوم – سورچه – اشیان – اراضی – باغملک –
کوشکیچه – جوهرستان – اسدآباد – دهسرخ – فخرآباد –  نهچیر – …

محله های مبارکه :

شیخ آباد – سرارود – قلعه – نصیر آباد – دهنو – صفائیه – روسا – شاه کوچک –
قهنویه –  مصلی – چاقات – محمدیه ( تقی آباد ) –  …

 

شهرستان مبارکه

شهر مبارکه :

مبارکه در آغوش زاینده رود :
مبارکه ، همسایه جنوب غربی اصفهان است که در فاصله ۴۵ کیلومتری مرکزی استان قرار دارد . ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۸۰ متر و وسعت آن ۲۱۰ کیلومتر مربع میباشد . هسته اولیه مبارکه به نام امین آباد در عهد شاه عباس صفوی شکل گرفته و به نام مبارکه تغییر نام یافته است . هم اکنون جمعیت این شهر براساس آخرین سرشماری حدود ۷۰ هزار نفر می باشد .
شهرداری مبارکه در سال ۱۳۳۱ تأسیس شده و حاصل تداوم فعالیت آن تاکنون رشد ، توسعه و آبادانی این شهر بوده است .
احداث صدها کیلومتر جاده و خیابان آسفالت ، احداث چندین پارک و بوستان ساحلی ، احداث مجتمع های فرهنگی ، تفریحی و اجرای صدها طرح و پروژه عمرانی ، خدماتی و زیربنایی دیگر ، تنها بخشی از فعالیت های این شهرداری می باشد .
جاذبه های طبیعی :
شهر مبارکه از تمامی جاذبه های طبیعی ، تاریخی و فرهنگی برخوردار بوده ، تنوع اقلیمی و چشم اندازهای دیگر را در خود مشاهده می‌کند که می‌تواند مقصد مهمی برای گردشگران داخلی و خارجی باشد .
بی شک مهمترین جاذبه طبیعی این شهرستان ، حاشیه زیبا و فرحبخش زاینده رود است . این ساحل با مزارع آباد و درختان فراوان و مناظر اعجاب انگیز ، هر بیننده ای را مجذوب خود ساخته و خستگی زندگی شهری را از دل می زداید .
از این حیث می توان به مراکز طبیعی و تفریحی دیگری نیز اشاره کرد از جمله :
پارک ساحلی سرارود ، پارک کوهستانی شهدای زینلی ، پارک ساحلی اسماعیل ترخان ، بوستان لاله و بوستان نقاشباشی ، پارک گل نرگس ، پارک میدان دفاع مقدس و . . .
جاذبه های تاریخی و مذهبی :
قلعه تاریخی نهچیر در جنوب غربی شهر ، برج کبوتر و قلعه آسیاباد در غرب مبارکه و حاشیه زاینده رود ، مقبره امامزاده عزالدین محمد (ع) ، آسیاب دولت آباد و حمام نو ( در مرکز شهر )
صنایع مهم منطقه مبارکه :
وجود بیش از ۲۷۰ صنعت بزرگ و کوچک ، مبارکه را به عنوان یکی از قطب های صنعتی و مهم کشور مطرح کرده است .
صنایع عظیمی همچون : مجتمع فولاد مبارکه ، کارخانه سیمان سپاهان ، شرکت پلی اکریل ، صنایع نظامی هفتم تیر ، کارخانه قند نقش جهان ، صنایع چینی زرین ، شرکت دی ام تی ، کارخانه نسوز و . . .

منبع: اینترنت

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه هایی که برای این مطلب ارسال شده

  1. احمد ایرانپور :

    با تاسف باید گفت اعلام خبر بدون دادن منابع برای یک رسانه زیبا نیست.
    امین آباد هم زمان با مبارکه بوده است و بر این گفته اسنادی هست.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط میلاد