کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
ShamsKhabar News
39
در جریان برگزاری هفدهمین نمایشگاه بینالمللی محیطزیست انجام شد؛

بازدید رئیس سازمان محیط زیست از دستاوردهای زیست محیطی فولاد مبارکه

شناسه خبر: 99012 - شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - سرویس: فولاد مبارکه - چاپ

دکتــــــــر عیســــــــی کلانتـــــــری، معــــــاون رئیــــس جــــمهور و رئیـس ســـــازمان محـــیط زیســت ایران، در جریــــــان برگـــــــــزاری هــفدهمیـــــن نمایشـــگاه بینالمللی محیط زیست ضــمن حــضور در غرفۀ فولاد مبارکه از آخرین دستاوردهای زیست محیطی این شرکت بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار فولاد در این بازدید، محسن ستاری، رئیس واحد محیط زیست فولاد مبارکه، گزارش کاملی از دیدگاهها و اقدامات شرکت فولاد مبارکه در حوزۀ محیط زیست، برخی پروژه های انجـــــام شدۀ مرتبــــط با بهــــــداشت محیــط زیست، آب و انرژی، خط مشی و اهداف زیست محیطی شرکت فولاد مبارکه ارائه کرد که موردتوجه رئیس سازمان محیط زیست ایران و همراهان ایشان قرار گرفت.

سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیارد تومانی شرکت فولاد مبارکه در طرح احداث شبکۀ فاضلاب و جمعآوری پسابهای شهری و بازچرخانی آنها در خطوط تولید فولاد مبارکه

همزمـــــــــان با برگـــــــــــــــزاری این نمــــــــــــایشـــگاه حسین مدرسی فر مدیـــر بهــــداشت، ایمـــــنی و محیط زیست فولاد مبارکه در جمع خبرنگاران گفت: در زمینۀ ایمنی، بهداشت و محیط زیست، فولاد مبارکه همواره با دو رویکرد، ارتقای وضعیت زیست محیطی و ارتقای ایمنی و سلامت کارکنان گام برداشته است و با بکارگیری سیستمهای بسیار کارآمد در تصفیه و بازچرخانی آب در فرایند تولید توانسته است به میزان قابل ملاحظه ای مصرف آب را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: به جرئت میتوان گفت الگوی مصرف آب در فولاد مبارکه میتواند به عنوان الگویی کاملا مناسب برای سایر سازمانها به کار گرفته شود.

مدرسی فر در همین خصوص ادامه داد: در زمان راها ندازی فولاد مبارکه، طبق توافق با وزارت نیرو، مقرر شده بود به ازای تولید ۲میلیون و ۴۰۰هزار تن فولاد، ۴۵میلیون مترمکعب آب در هر سال از زاینده رود برداشت شود؛ اما خوشبختانه با اینکه امروز ظرفیت تولید فولاد مبارکه به ۷میلیون و ۲۰۰هزار تن افزایش یافته است، بیشترین میزان برداشت آب ۲۵میلیون مترمکعب در سال است. این امر نتیجۀ اجرای طرحهای توسعه در ایجاد شبکۀ فاضلاب داخلی و تصفیه خانه ها و همچنین استفادۀ بهینه از آب است.

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست فولاد مبارکه با تأکید بر اینکه در شرکت فولاد مبارکه سرمایه گذاری برای کاهش ضایعات و استفادۀ بهینه از منابع آبی یک ارزش دانسته میشود، گفت: انســـانها بایـــد بـــداننـــد که هـــــمۀ ما در همیـــن مکان زندگی میکنیم و راهی جز رعایت استانداردهای زیست محیطی و حفظ منابع، پیــش روی ما نیــست و رعایـت نـکردن الزامات زیست محیطی ممکن است آیندۀ نسل انسان را با مخاطرات جدی مواجه کند.

وی در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران دربارۀ میزان پیشرفت طرح جمعآوری و تصفیۀ پسابهای شهری همجوار فولاد مبارکه گفت: این اقدام ارزشمند اکنون با ۸۵درصد پیشرفت در احداث شبکۀ تصفیه خانه ها، لوله گذاری و خطوط تکمیلی در حال سپری کردن مراحل پایانی خود است.

در همین زمینه، محسن ستاری رئیس واحد محیط زیست فولاد مبارکه نیز در تشریح اقدامات زیست محیطی این شرکت گفت: در حوزۀ محیط زیست، یکی از اهداف کلان شرکت فولاد مبارکه همزمان با توسعۀ کمی در ظرفیتها و افزایش تنوع و کیفیت محصولات، بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی شرکت بوده است. بر این مبنا این شرکت برای بهبود مداوم عملکرد زیست محیطی فعالیتهای خود مبادرت به تدوین مدل مدیریت زیست محیطی نموده است.

وی افزود: فولاد مبارکه با توجه به الزامات قانونی و مقررات بینالمللی زیست محیطی از یک سو و تحلیل فرصتها و چالشهای زیست محیطی پیش رو و بررسی انتظارات ذینفعان از سوی دیگر و همچنین به منظور برآورد ظرفیتهای داخلی و نقاط قابل بهبود شرکت، اقدام به تدوین استراتژی و در مرحلۀ بعد تهیۀ برنامۀ عملیاتی برای محقق ساختن استراتژیها نموده است که حاصل این فرایند، بهبود عملکرد زیست محیطی شرکت و رعایت حقوق ذینفعان در راستای عمل به مسئولیتهای اجتماعی شرکت است.

وی افزود: شرکت فولاد مبارکه در همین راستا از بدو امر اقدام به پیاده سازی نظام مدیریت محیط زیست در شرکت فولاد کرده است. این شرکت به عنوان اولین مجتمع بزرگ صنعتی کشور از اسفندماه سال ۱۳۷۶ موفق به اخذ گواهی بین المللی استاندارد ۱۴۰۰۱ ISO شد.

ستاری از استقرار نظام مدیریت بر ضایعات در شرکت فولاد مبارکه، استقرار نظام زیست محیطی و بکارگیری سیستم تصفیه و بازیافت پسابها، کاهش مصرف منابع آب و انرژی، کاهش مستمر آلاینده ها و جایگزینی مواد مخرب محیط زیست، کاهش مواد اولیۀ مصرفی، تلاش در جهت حفظ و نگهداری بیش از ۱۶۰۰ هکتار فضای سبز موجود در شرکت، کاهش تولید ضایعات و تفکیک و بازیافت آنها در حد امکان و حرکت بهسوی تولید پاک و اقتصاد سبز، ارتقای سطح آگاهی ها و توانمندیهای کارکنان و درنهایت همکاری و تعامل با سازمانها، تشکلها و مراجع نظارتی جهت مشارکت در فرهنگ سازی عمومی و کنترل زیست محیطی بهعنوان بخش دیگری از اقدامات زیست محیطی و مسئولیتهای اجتماعی شرکت یاد کرد.

وی گفت: شرکت فولاد مبارکه با در نظر گرفتن الزامات زیست محیطی به عنوان یک مسئولیت اجتماعی، موفق به دریافت گواهینامۀ استاندارد مدیریت انرژی (۵۰۰۰۱ ISO) شده است؛ همچنین در راستای همسویی با رویکردهای بین المللی، از سال ۲۰۱۱ تاکنون در برنامۀ تغییرات اقلیم انجمن جهانی فولاد مشارکت داشته و موفق به دریافت گواهینامۀ مشارکت و تقدیر از آن نهاد معتبر شده است. ضمن اینکه این شرکت برنامههای جامع و مدون دیگری را با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی و آب و با همکاری مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج کشور، در دست اقدام دارد.

ستاری در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: دریافت بالاترین نشان جامعۀ مدیریت سبز اروپا و بنیاد جهانی انرژی و همچنین ورود به فرایند ارزیابی بنیاد کیفیت اروپا EFQM و حضور در کنار شرکتهای معتبر جهانی بخش دیگری از موفقیتهای این شرکت در این حوزه است.

 

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط گروه فنی مهندسی نوین گستر