کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
ShamsKhabar News
39

آشنایی با خدمات اورژانس ۱۱۵ شهرستان مبارکه

شناسه خبر: 97023 - سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - سرویس: شهرستان مبارکه, مطالب ویژه - چاپ

خدمات اورژانس ۱۱۵ رایگان است

 

بسمه تعالی

هرکه نفسی را نجات دهد مانندآن است که همه  مردم  راحیات بخشیده است.   ” قرآن کریم “

بدون شک تلاش درجهت نجات جان انسان بالاترین تبلور الهی بودن روح آدمی است و اورژانس یاد آور لحظات بسیار سخت وحساس زندگی است و نقش پرسنل شاغل در فوریتهای پزشکی بسیار مهم است. بیماریها وحوادث اورژانس به مواردی اطلاق می گردند که درصورت عدم ارائه به موقع اقدامات درمانی ، منجر به ایجاد صدمات عضوی یا جانی ونیز مشکلات روانی بیمار  می شود .

در کشورهای مختلف جهان برای کاستن از عوارض و مرگ ومیر ناشی از بیماریها وحوادث اورژانس ،سیستمی موفق و کارآمد با   عنوان “خدمات فوریتهای پزشکی یا EMS ” طراحی شده است که وظیفه این سیستم، ارائه خدمات درمانی بر بالین بیمار در موارد اورژانس و در صورت نیاز انتقال به بیمارستان است .

این سیستم در ایران با عنوان ” فوریتهای پزشکی پیش  بیمارستانی/  ۱۱۵ ” شناخته می شود . در کل می توان گفت اورژانس پیش بیمارستانی از پایه های اصلی خدمات رسانی پزشکی به مردم است و در بسیاری از موارد به عنوان اولین گروه برخورد کننده با بیمار  یا مصدوم می باشد و به دو صورت اورژانس شهری و جاده ای مشغول به فعالیت است  درصورت بروز حوادث ناگهانی وناگوار با تماس با شماره تلفن ۱۱۵ نیروی امدادی درمانی ماهر اولین کسانی هستند که بر بالین بیمار حاضر می شوند.

مرکز اورژانس ۱۱۵ شهرستان مبارکه همواره  درصدد  ارتقای خدمات و جلب رضایت همشهریان  محترم  بوده است و امدادرسان بیماران ، مصدومین و مجروحین در بحرانی ترین و حیاتی ترین لحظات زندگی می باشد ،

 

 

این اقدامات در شهرستان در قالب یک پایگاه شهری مبارکه و دو پایگاه  شهری -جاده ای (دیزیچه و زیباشهر) و دو پایگاه جاده ایی(مجلسی و سه راهی در جاده های اصفهان  و بروجن ) انجام گرفته ودرخواست خدمات اورژانس نیز از طریق تلفن انجام می گیرد.

از سال ۱۳۸۵ اتاق فرمان شهرستان  راه اندازی شد و با همکاری مخابرات شهرستان پوشش مخابراتی در تمام نقاط و جاده های شهرستان برقرار گردید و همشهریان محترم در صورت نیاز به  خدمات اورژانس ۱۱۵ فقط کافی است با تلفن ثابت یا همراه با گرفتن شماره  ۱۱۵ یا ۵۲۳۰۰۱۴ به مرکز اتاق فرمان ۱۱۵ شهرستان متصل شده و در خواست کمک کنند، این مرکز  ارباب رجوع مستقیم ندارد و به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه هر گونه خدمات در چهار چوب وظایف و پاسخ گویی دراین راستا  می باشد. امروزه تقریباً فرهنگ استفاده ازاورژانس ۱۱۵ درببین  مردم مشاهده ی شود بدین صورت که در صورت بروز حادثه سریعاً با شماره تلفن ۱۱۵ تماس می گیرند .از آنجایی که با توجه به رشد جمعیت و کمبود نیروی تخصصی  ظرفیت   پاسخ گویی این سیستم محدود می باشد، درنتیجه لازم است تدابیری دراین زمینه اندیشیده شود تا حتی با امکانات موجود نیز بتوان عوارض و مرگ ومیر بیماران اورژانس راکاهش داد، به همین منظور پرستاران مستقر در اتاق فرمان  از افراد آموزش دیده انتخاب شده اند تا راهنمایی های لازم را در موارد مختلف به شهروندان ارائه دهند و از اعزام بی مورد آمبولانس جلوگیری شود .بخاطر داشته باشید که تماس با مرکز اورژانس ۱۱۵ ، الزاماً به معنای اعزام آمبولانس نیست و تشخیص این امر بر عهده کارشناسان اورژانس می باشد ؛ پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی (۱۱۵)بربالین اورژانسی طبق زمان استاندارد کشوری حاضرشده و بعد از بررسی وضعیت  بیمار  یا مصدوم اقدامات لازم را انجام داده ودرصورت         نیاز نسبت به  انتقال وی به بیمارستان مبادرت می ورزند،  اورژانس های جاده ای در بیشتر مواقع با مصدومان و  حادثه دیدگان تصادفی مواجه می شوند که با توجه به وسعت جاده های شهرستان حدود ۸ تا ۱۵ دقیقه زمان مأموریت در نظر گرفته شده است

 موارد اضطراری تماس با اورژانس ۱۱۵:

-بیماریهای قلبی و عروقی(فشارخون بالا-ایست قلبی و تنفسی-مشکلات کلیوی)

-بیماریهای تنفسی(آسم و …)

-بیماریهای مغز و اعصاب(سکته مغزی-تشنج-روحی و عصبی)

-تصادفات

-مسمومیت ها،سوختگی ها

-خونریزی گوارشی

-مشکلات زنان و زایمان

 

یمتاسفانه یکی از مشکلاتی که مرکزاورژانس ۱۱۵ باآن  روبرو  است مزاحمت های تلفنی است که دربعضی مواقع بدلیل حضور در صحنه حادثه دروغین جان انسانی دیگر به مخاطره می افتد.. باید از  قبل بدانیم که چه سوالاتی ممکن است از ما داشته باشند و ماچه اطلاعاتی برای پاسخ به آنها باید داشته باشیم .همانطورکه قبلاً بیان شد هرتماس با مرکز اورژانس ۱۱۵ الزاماً به معنای اعزام آمبولانس نیست لذا در هنگام تماس با مرکز اورژانس ۱۱۵ ضمن حفظ خونسردی خود باهوشیاری به سوالاتی که از شما  می شود جواب دهید تااولاً برای مرکز۱۱۵ اورژانسی بودن وتماس واقعی با این مرکز معلوم گردد وثانیاً سریعتر خدمات اورژانس ۱۱۵ رادریافت نمایید .

سوالاتی که ممکن است ازشما پرسیده شود :

  • مشکل شما چیست ؟
  • بیمار شما در چه حالتی است وچه علائمی دارد؟
  • ممکن است از سوابق بیمار و سن بیمار و داروهای مصرفی توسط بیمار پرسیده شود .

 

 

  • آدرس دقیق محل حادثه ازشما سوال می شود. دراین مورد برای خانه ها آدرس بطور دقیق بصورت خیابان اصلی ، کوچه اصلی وکوچه فرعی ونام صاحبخانه بیان شود چنانچه در محل علامت خاصی ( مغازه ، تابلو ، اداره و…) وجود دارد بهتراست بیان شود . اگرحادثه درخیابان اتفاق افتاده است اسم خیابان ومحل دقیق گفته شود .
  • ممکن است جهت اطمینان شماره تلفن تماس شما پرسیده شود . باتوجه به اینکه شماره تماس شما بر روی دستگاه تلفن مشخص می شود همان شماره ای که باآن تماس گرفته اید رابیان کنید و از دادن شماره تلفن های دیگر خودداری کنید تا از ایجادسوءتفاهم ومشکوک بودن تماس شما جلوگیری گردد.

 

 

۶-ممکن است درحوادث وتصادفات در مورد تعداد مصدومین و وضعیت آنان پرسیده شود تا درصورت نیاز و بالا بودن  تعداد مصدومین نسبت به اعزام آمبولانس های دیگر اقدام شود .

۷-جهت دسترسی سریعتر به محل حادثه ممکن است ازشما خواسته شود شخصی را درمسیرآمبولانس درخیابان یا ابتدای کوچه بفرستید  ،درچنین مواقعی یک نفر در مسیرآدرس داده شده  قرارگیرد تا از سرگردانی آمبولانس درمحل جلوگیری شود ؛ به این شخص راهنما گفته می شود .

۸-ممکن است ازشما خواسته شود که جهت حمایت ازبیمار اقدامات خاصی را انجام دهید که باید با دقت به  توصیه ها گوش داده ، وتارسیدن آمبولانس  ۱۱۵   راهنمایی های داده شده را بکارگیرید .

 

لازم بذکراست چنانچه بعد از تماس با اورژانس ۱۱۵ درخواست آمبولانس نمودید و قبل ازرسیدن آمبولانس خودتان  اقدام به بردن بیمار به بیمارستان کردیدحتماً به اورژانس ۱۱۵اطلاع دهید تاا ز سرگردانی آمبولانس درمحل خودداری گردد و چنانچه درمکانی دیگر به خدمات اورژانس نیاز باشدبه آنجا اعزام گردد .

درهرحادثه ای حفظ خونسردی دردرجه اول اهمیت قراردارد .

 

 

 

 

 

شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مبارکه

امورپایگاههای اورژانس۵ ۱۱

 

 

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط گروه فنی مهندسی نوین گستر