کانال تلگرام پایگاه خبری شمس
امروز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
ShamsKhabar News
39

رییس و فرمانده یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مبارکه: ۴۴۷ گونه جانوری در استان اصفهان وجود دارد

شناسه خبر: 66877 - پنج شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - سرویس: شهرستان مبارکه, مصاحبه, مطالب ویژه - چاپ

رییس و فرمانده یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مبارکه گفت: ۴۴۷ گونه جانوری در استان اصفهان وجود دارد.

افروز باقری اظهار داشت: ۴۴۷ گونه جانوری در استان اصفهان وجود دارد که این تعداد گونه شامل پستانداران۶۲ گونه، پرندگان ۲۹۶، خزندگان ۴۰، دوزیستان ۸ و ماهیان ۴۱ گونه است و متاسفانه ۱۸ گونه جانوری مهره دار در استان اصفهان در وضعیت بحرانی، در معرض خطر، انقراض و آسیب پذیر هستند.
وی افزود: متأسفانه در سال‌ها و ماه‌ها و روزهای اخیر مواردی از شکار غیرمجاز و کشتن وحشیانه جانوران گزارش شده است که نگرانی‌های شدید دوستداران محیط‌زیست و مسائل اجتماعی را به‌دنبال داشته است.
به گفته وی، عامل تهدیدات علیه حیات وحش و بطور کل حیوانات، عدم شناخت و آگاهی نسبت به اهمیت این ذخایر ژنتیکی و زیستی و حقوق حیوانات است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مبارکه اذعان داشت: حیات‌وحش از نظر بوم‌شناسی و زیست‌شناسی بخاطر حفظ نظم اکوسیستم از طریق پایداری بوم‌سازگان و چرخه‌های مواد و انرژی از طریق تنظیم جمعیت‌ها، گرده‌افشانی، پراکنش و کاشت بذرها، کنترل موجودات بیماری‌زا، لاشه‌خواری حیوانات اهلی و وحشی و حفظ پاکیزگی محیط، حفاظت از آب موجود در خاک، بهبود تشکیل و تنظیم هوموس و موادمعدنی، شخم زدن و افزایش هوا دهی خاک و غیره دارای اهمیت است.
باقری تصریح کرد: حیات‌وحش ایران با تهدیدهای فراوانی روبرو هست که مهم‌ترین عامل کاهش و تهدید جمعیت حیات‌وحش، تخریب زیستگاه‌های طبیعی با جاده‌سازی، تبدیل زمین‌های طبیعی به زمین‌های کشاورزی یا خانه، چرای بی‌رویه، اشغال آبشخورها، استخراج معدن و نفت و خشکسالی است.
وی گفت: بگونه ای که فقدان یک گونه منجر به حذف و قطع زنجیره حیات و بهم خوردن تعادل شبکه حیات می شود.
باقری گفت: از دیگر ارزشهای حیات‌وحش می توان به ارزش تفرجی و زیبایی‌شناختی، ارزش اقتصادی، ارزش علمی، فلسفی، آموزشی و پژوهشی، ارزش اجتماعی و فرهنگی، تأمین فرآورده‌های غذایی، شاخص سلامت محیط‌زیست و ارزش اخلاقی اشاره کرد.
رییس و فرمانده یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مبارکه گفت: حیات‌وحش ایران با تهدیدهای فراوانی روبرو هست که مهم‌ترین عامل کاهش و تهدید جمعیت حیات‌وحش، تخریب زیستگاه‌های طبیعی با جاده‌سازی، تبدیل زمین‌های طبیعی به زمین‌های کشاورزی یا خانه، چرای بی‌رویه، اشغال آبشخورها، استخراج معدن و نفت و خشکسالی است.
باقری اظهار داشت: علاوه بر تخریب زیستگاه، عوامل مهم تهدیدکننده دیگر عبارتند از: ضعف اجرایی و قانونی، شکار غیرمجاز؛ عدم‌آموزش و آگاهی اقشار مختلف مردم نسبت به اهمیت حیات‌وحش، ترس مردم از جانوران وحشی و نداشتن انگیزه جهت حمایت و حفاظت از آن‌ها کاهش غذا، آلودگی‌های محیط‌زیستی، استفاده از طعمه‌های مسموم و استفاده از انواع تله‌ها و غیره است.
وی، با بیان اینکه یکی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست حفظ و حراست از زیستگاههای طبیعی و حیات وحش می باشد، تصریح کرد: محافظت از حیات وحش فقط در صورتی موفق و قابل اجرا است که توسط عمل و نه تنها حرف، حمایت شود و برای حفظ گونه های در حال نابودی، باید روش زندگی و تفکرمان را تغییر دهیم.
به گفته وی، در منطقه مبارکه نیز بخاطر قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر و همچنین وجود زیستگاههای مناسب خشکی و آبی، گشت و کنترل مستمر توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست انجام می شود و با متخلفین مطابق با قانون برخورد جدی و بدون اغماض انجام می شود.
رییس محیط زیست مبارکه گفت: درحال حاضر هیچگونه مجوزی جهت شکار و صید صادر نمی شود و شکار در کلیه مناطق ممنوع است.
سوم مارس مصادف با ۱۲ اسفند روز جهانی حیات وحش نام گذاری شده و شعار امسال” آینده حیات وحش در دستان ماست” اعلام شده است.
به لحاظ اهمیت و ارزش بسیار زیاد این موضوع، از کلیه مردم فهیم مبارکه درخواست همکاری با این اداره در تحقق حفظ و حراست از محیط زیست شهرستان دارم تا بعنوان بازوی موثر این ارگان ضمن همکاری و همکوشی نسبت به ارائه گزارش موارد تخلف مشاهده شده، ماموران یگان حفاظت محیط زیست را یاری نمایند.

39
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری شمس در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری شمس محفوظ می باشد. طراحی شده توسط گروه فنی مهندسی نوین گستر